fbpx Skip to main content

Książka Pierwsza pomoc dla dla rodziców niemowląt i małych dzieci Adrianny Cienkusz, wydana przez Wydawnictwo Mamania, to praktyczny przewodnik po sytuacjach, o których na co dzień nie myślimy, a które mogą zdarzyć się każdemu. Czy masz 100% pewności, że jesteś przygotowany/a na bezdech, zachłyśnięcie, czy zatrzymanie oddechu i krążenia Twojego dziecka? Prawdopodobnie znam odpowiedź na to pytanie u większości czytelników. Tym bardziej więc zachęcam do przeczytania, dlaczego warto mieć tę książkę w swojej domowej biblioteczce i przeczytać ją MINIMUM raz.

Oparta na prawdziwych historiach

Chyba nie ma nic nudniejszego, niż teoretyczne oparcie w książkach, które dotyczą kwestii praktycznych. Tu teoria oczywiście jest w postaci ogólnie obowiązujących wytycznych, ale ubrana w przykłady z życia wzięte – czy to z życia zawodowego autorki, ale wiele z życia codziennego jako mamy. Doświadczenie – to klucz w sukcesie tej publikacji – bo autorka prowadzi nas krok po kroku – od momentu planów przyjęcia na świat dziecka – jak urządzanie pokoika i zakup łóżeczka, po pierwszą i kolejne gorączki, aż po sytuacje związane bezpośrednio zagrożeniem życia, jak nagłe zatrzymanie krążenia.

Pierwsza pomoc dla dla rodziców

Informacje, o których się nie myśli, a które warto znać

W książce znajdziecie też wiele podstawowych wskazówek, które mogą zmienić bieg nagłych wydarzeń. Jest to na przykład sposób rozmowy z dyspozytorem ratownictwa medycznego, czy wiedza, kto w ogóle może przyjechać do nas po wezwaniu karetki.

Ponadto Ada wielokrotnie w książce podkreśla, że dziecko to nie mały dorosły. Dlatego jeśli przechodziłeś/aś kursy pierwszej pomocy dla dorosłych, warto spojrzeć na noworodki i niemowlęta zupełnie oddzielnie, a ta książka daje doskonały rys wielu różnic zachodzących w poszczególnych sytuacjach. Tą podstawową jest fakt, że najczęściej, przy udzielaniu pierwszej pomocy noworodkowi czy niemowlęciu, mamy do czynienia ze SWOIM dzieckiem. To ma decydujący wpływ na nasz czas reakcji, zachowanie, ale też schematy postępowań, które często różnią się od tego, co widzimy na kursach dla dorosłych. Dlatego nie warto traktować tego na równi, a same kursy dotyczące najmłodszych nie cieszą się tak dużym powodzeniem, jak te drugie, co jest kolejnym powodem, by sięgnąć po tę książkę.

Kiedy dziecko zaczyna poznawać świat…

To chyba jeden z bardziej fascynujących etapów w życiu dziecka i rodziców, ale również taki, kiedy musimy mieć oczy dookoła głowy – dosłownie! Choć nie należy przesadzać, to jednak z drugiej strony musimy mieć świadomość, że niebezpieczeństwa mogą czyhać tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Autorka w książce wyprzedza nasze myśli i podaje na tacy sytuacje, które mogą zagrażać dzieciom kiedy zaczynają łapać coraz większy kontakt ze światem zewnętrznym. Są nimi incydenty na placach zabaw jak np. “prozaiczne” zatarcie oczu piaskiem, ale też otarcia, zranienia, uderzenia czy upadki.

Czy ta książka mi wystarczy?

Ta książka to doskonały wstęp do zmotywowania się, by skorzystać ze stacjonarnego kursu pierwszej pomocy noworodkom i niemowlętom – ale ustalmy fakty – czy są one powszechnie dostępne w każdej części Polski? Idealny scenariusz, to obowiązkowa lektura tej książki, a potem trening praktyczny. Jednak wiemy jak jest w tej kwestii, a jest nie za ciekawie – zarówno w kwestii dostępności, jak i często wątpliwego poziomu wiedzy przekazywanej na różnych zajęciach. Dlatego ogromnie doceniam pracę Ady Cienkusz, która dzieli się swoją wiedzą wraz z zespołem TwójRatownik.pl na swoim profilu na Instagramie, a teraz postanowiła upowszechnić ten dostęp w ramach książki. To obowiązkowa, podstawowa pozycja, która powinna trafić do jak największej liczby domowych biblioteczek świeżo upieczonych rodziców.

Jeśli szukasz prezentu dla osoby, która spodziewa się dziecka lub od niedawna to dziecko ma, to doskonały pomysł na prezent – o wiele wartościowszy niż kolejna zabawka.

Pierwsza pomoc. Poradnik dla rodziców niemowląt i małych dzieci – patronat mamazwarszawy.pl

Miło mi podkreślić, że blog mamazwarszawy.pl objął patronat nad tym wydaniem książki, a w środku znajduje się moja rekomendacja, której treść znajdziecie poniżej:

Dostawka do łóżka, wózek, fotelik, ubranka, pieluszki… To tylko początek każdej listy wyprawkowej. Ale czy wiesz, co zrobić, kiedy noworodek zaniesie się płaczem, aż przestanie oddychać, albo gdzie przykładać chłodne okłady podczas gorączki – czy na pewno na czoło? Ta książka to najważniejsze informacje o pierwszej pomocy noworodkom i niemowlętom w pigułce – czymś, o czym często zapominamy w ferworze przygotowań do przyjęcia małego człowieka na świat. Przeczytasz ją podczas kilku rund karmienia dziecka albo podczas jego drzemek – potraktuj ją jako wyprawkowy „must have”!

Pierwsza pomoc dla dla rodziców
Spis treści książki “Pierwsza pomoc” Adrianny Cienkusz

Kim jest autorka?

Adrianna Cienkusz – ratownik medyczny, instruktorka pierwszej pomocy w firmie TwójRatownik.pl. Doświadczenie zdobywała podczas pracy w pogotowiu ratunkowym oraz na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce dziecięcej, prowadzi warsztaty z pierwszej pomocy w ramach szkoły rodzenia. Pomaga rodzicom zbudować wiarę w siebie, która pozwoli na bezbłędną pomoc dziecku w przypadku zagrożenia życia.

Pierwsza pomoc dla dla rodziców