Mazowiecki Szpital Bródnowski, zlokalizowany przy ul. Kondratowicza 8, to kolejne na mapie Warszawy miejsce wybierane do porodu przez wiele ciężarnych. Zapraszam do kolejnego materiału na temat warszawskich porodówek.
Zarówno oddział Oddział Ginekologiczno – Położniczy, jak i Oddział Neonatologii posiadają III, najwyższy stopień referencyjności.
PORÓD
Niezmiennie w szpitalu odbywają się porody rodzinne.
Możliwe jest też kangurowanie dziecka przez partnera po porodzie drogą cięcia cesarskiego.
Podczas porodu Mazowiecki Szpital Bródnowski oferuje zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego. Są nimi: pozycje wertykalne, immersja wodna, znieczulenie wziewne podtlenkiem azotu, znieczulenie zewnątrzoponowe, środki farmakologiczne rozkurczowe.
Możliwe jest komercyjne skorzystanie z usługi indywidualnej położnej przy porodzie. Koszt takiej usługi to 1500 zł i obejmuje dyspozycyjność położnej do porodu od 35 tc.
PO PORODZIE
Dostępni specjaliści do konsultacji:
- dietetyk,
- certyfikowane doradczynie laktacyjne,
- psycholog szpitalny.
Ponadto możliwe jest wykupienie dodatkowej opieki pielęgnacyjnej po cięciu cesarskim (koszt to 500 zł/dobę).
Mazowiecki Szpital Bródnowski jest też częścią programu „Dieta Mamy” co oznacza między innymi, że w szpitalu oferowane są m.in. konsultacje z dietetykiem pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia takiej chęci przez położnicę personelowi oddziału położnictwa (pielęgniarce/położnej). Do 2 miesięcy po hospitalizacji, istnieje również możliwość kierowania pytań do szpitalnego dietetyka drogą mailową.
Pod tym linkiem znajdują się aktualne informacje na temat tego programu.
INFRASTRUKTURA
- Na oddziale dostępne są 4 sale porodowe, każda z osobnym węzłem sanitarnym. Sale wyposażone są w drabinki, piłki rehabilitacyjne, szarfy, worki saco.
Warto wiedzieć, że Blok Porodowo – Operacyjny posiada też własny aparat do gazometrii, co umożliwia określenie u każdego dziecka po porodzie równowagi kwasowo – zasadowej. Dostępny jest także mobilny aparat do USG dla pacjentek
- Na Oddziale Położniczym są 3 sale jednoosobowe i 7 sal dwuosobowych (z możliwością dostawienia 3 łóżka w zależności od obłożenia), każda z własnym węzłem sanitarnym. Wszystkie sale wyposażone są w stanowiska do pielęgnacji noworodka oraz szafki przyłóżkowe.
Na oddziale położniczym jest aneks kuchenny wyposażony w kuchenkę mikrofalową, lodówkę oraz czajniki elektryczne.
- W salach dostępne są artykuły pielęgnacyjne dla dziecka.
WARUNKI POBYTU
Aktualne zasady związane z odwiedzinami dostępne są na stronie oddziału w jej górnej części – tutaj.
Godziny posiłków dla położnic to:
- śniadanie 8:00 – 8;30,
- obiad – ok. godz. 13:00,
- kolacja z podwieczorkiem ok.16:30-17:00.
INNE:
- podczas pobytu na oddziale położniczym, pacjentka może skorzystać ze szpitalnego laktatora,
- marki mlek modyfikowanych podawanych noworodkom dokarmianym ze wskazań różnią się m.in. w zależności od procesów zamówień publicznych; szpital ponadto nie chce ujawniać informacji o markach mleka modyfikowanego, aby nie promować mleka konkretnych producentów,
- kwalifikacja do planowego cięcia cesarskiego ze wskazań odbywa się pomiędzy 33-37 hbd w punkcie konsultacyjnym,
- przy szpitalu działa szkoła rodzenia finansowana przez m. st. Warszawa. Zajęcia odbywają się w szpitalu i są prowadzone przez położne – warunki bezpłatnego udziału dostępne są na stronie szpitala.
- nie otrzymałam informacji o statystyce nacięć krocza w 2021 roku ani w 2022 roku.