Poród w wodzie redukuje odczuwanie bólu, pozwala się zrelaksować i wyciszyć. Sprzyja odprężeniu się pomiędzy skurczami, sprawia też, że wszystko przebiega szybciej i sprawniej. Poród w wodzie niesie również szereg korzyści dla noworodka, któremu łagodniej jest wejść w nowe otoczenie. Wiele kobiet korzysta z dobroczynnego działania wody tylko w pierwszej fazie porodu – inne witają swoje dziecko w wannie lub basenie.
Pierwszy poród w wodzie w Polsce odbył się w 1996 roku w Łodzi. Choć od tej pory minęło już przeszło dwadzieścia lat, temat ten nadal budzi kontrowersje i rodzi wiele pytań. Jak przebiega poród w wodzie i dlaczego warto się na niego zdecydować?
Poród w wodzie – korzyści dla matki i dziecka
Najważniejszą zaletą porodu w wodzie jest zmniejszenie odczuwania bólu. Po zanurzeniu się w ciepłej wodzie, organizm natychmiast zaczyna wytwarzać endorfiny, zwane „hormonami szczęścia”, odpowiadające za nasze dobre samopoczucie i zmniejszające dolegliwości bólowe. W tym samym czasie zmniejsza się produkcja hormonów stresu – adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Poród w wodzie pomaga się zrelaksować, daje poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza niepokój u rodzącej. Ciepła woda pozwala ochronić tkanki krocza, które się rozluźniają i rozciągają. Z tego powodu rzadko dochodzi do urazów krocza, a nacięcia praktycznie nigdy nie są konieczne. Ten rodzaj porodu niesie wiele zalet również dla samego dziecka. Woda jest środowiskiem, które doskonale zna. W czasie wyjścia na świat dziecko doznaje mniejszego szoku, bo bodźce zewnętrzne (takie jak temperatura, hałas czy światło) są złagodzone.
Jak przebiega poród w wodzie?
Zanurzenie się w wodzie możliwe jest dopiero podczas fazy aktywnej pierwszego okresu porodu. To bardzo ważne, gdyż zbyt wczesne wejście do basenu czy wanny może spowolnić przebieg porodu, a nawet wyciszyć skurcze. Woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała (zwykle do 37°C). Rodząc w wodzie, kobieta może swobodnie i bez wysiłku przyjąć dowolną, wygodną dla niej pozycję. Dzięki temu poród zwykle przebiega szybciej i sprawniej. Kontakt z zanieczyszczoną wydzielinami (krwią, śluzem, moczem, a nawet kałem) wodą ma – wbrew pozorom – zbawienny wpływ na kształtowanie się układu odpornościowego dziecka, gdyż dochodzi wówczas do kolonizowania jego skóry bakteriami mamy. Poród w wodzie nie wiąże się również w żadnym stopniu z ryzykiem zachłyśnięcia czy utonięcia – odruch nabrania powietrza pojawia się dopiero po kontakcie buzi noworodka z chłodniejszym powietrzem. Ponadto, dopóki dziecko znajduje się w wodzie, pobiera tlen przez pępowinę. Nie warto jednak owlekać w czasie momentu wynurzenia – ze względu na ewentualne zerwanie pępowiny lub oddzielenie łożyska od macicy.
Poród w wodzie – gdzie rodzić w Warszawie?
Poród w wodzie dla wielu kobiet jest niezapomnianym przeżyciem. Niestety, nie zawsze jest on możliwy. Do najważniejszych przeciwwskazań należy gorączka, aktywna infekcja (dróg rodnych, nerek, skóry), zapalenie błon płodowych, nieprawidłowe ułożenie płodu czy zaburzenia zapisu KTG. Decyzję o porodzie w wodzie zawsze należy podjąć z lekarzem, by moment spotkania matki z dzieckiem był całkowicie bezpieczny dla ich obojga. Niezwykle ważną kwestią jest także wybór odpowiedniego miejsca. W Polsce porody w wodzie nie są jeszcze zbyt popularne – oferuje je zaledwie kilkanaście szpitali. Do jednych z najczęściej polecanych należy Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie oraz Centrum Porodów Naturalnych Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie. W obu placówkach rodzące mogą korzystać z immersji wodnej oraz innych niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Nie likwidują one bólu całkowicie (tak jak ma to miejsce przy znieczuleniu zewnątrzoponowym), jednak w dużym stopniu go zmniejszają. Pozwalają również zachować kontrolę nad fizjologicznym przebiegiem porodu.
Sprawdź opinie czytelniczek o tych placówkach na mojej podstronie.