Dziś zapraszam Was do wirtualnej wycieczki po oddziale Położnictwa Szpitala Specjalistycznego im Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego. Oddział posiada II stopień referencyjności i jest gotowy na przyjmowanie porodów zarówno w warunkach szpitalnych, jak i niemal domowych – w Centrum Porodów Naturalnych.
W strukturze Oddziału Położnictwa funkcjonuje Pododdział Patologii Ciąży oraz Blok Porodowy wraz z Centrum Porodów Naturalnych. Oddział posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”.
Warto wiedzieć też, że w szpitalu obowiązuje system rooming in, co oznacza, że dziecko przebywa stale z mamą a wszystkie czynności pielęgnacyjne, badania lekarskie i zabiegi odbywają się w obecności mamy.
PORÓD
W okresie zagrożenia epidemicznego możliwy jest niezmiennie poród rodzinny z udziałem osoby najbliższej. Aktualne informacje na ten temat dostępne są na stronie szpitala.
Do dyspozycji Pacjentek Szpital Specjalistyczny im Św. Rodziny oferuje wiele sposobów łagodzenia bólu porodowego. Wśród metod niefarmakologicznych wyróżniamy: aromaterapię, aktywność fizyczną, masaż relaksacyjny, muzykoterapia, ćwiczenia oddechowe, ciepłe i zimne okłady, metody fizjoterapeutyczne oraz immersję wodną.
Dostępne są również metody farmakologiczne, takie jak gaz Entonox oraz analgezja regionalna, pod postacią znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego, za które, w porozumieniu z lekarzem ginekologiem oraz za pisemną zgodą Pacjentki, odpowiedzialny jest lekarz anestezjolog.
Szpital w przesłanych mi materiałach podkreśla, że dostosowuje opiekę okołoporodową indywidualnie do każdej pacjentki na podstawie przygotowanego przez kobietę planu porodu, który uwzględnia jej potrzeby i oczekiwania. Obowiązujący standard opieki okołoporodowej zawsze daje kobiecie rodzącej prawo do decydowania o stopniu aktywności, który wybiera oraz o tym jakie pozycje przyjmuje w czasie porodu fizjologicznego, a każda położna wspiera rodzącą w jej decyzjach na każdym etapie porodu.
Możliwe jest skorzystanie z odpłatnej indywidualnej opieki okołoporodowej, tj. indywidualnej położnej wspierającej poród. Ich lista oraz kontakty do nich dostępne są na stronie szpitala. Koszt indywidualnej opieki okołoporodowej wynosi 2000 zł. Dodatkowo odbywa się spotkanie okołoporodowe poświęcone omówieniu porodu wg przedstawionego planu – koszt to 150 zł. Na tę chwilę szpital nie ma planów podwyższenia opłat za indywidualną opiekę położnej.
PO PORODZIE
Kobieta po porodzie hospitalizowana na Oddziale Położnictwa objęta jest opieką zespołu pielęgniarek i położnych. Może skorzystać również ze wsparcia psychologicznego. Psycholog dostępny jest w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach 8.00-14.00. Chęć spotkania można zgłosić podczas obchodu lekarskiego lub przy konsoli pielęgniarek/położnych. Pomoc jest bezpłatna.
Pacjentkom, które mają problemy z karmieniem piersią szpital zapewnia pomoc położnych przeszkolonych w zakresie karmienia piersią. Mamy mogą korzystać z laktatorów dostępnych w każdej sali matki i dziecka. Na zlecenie lekarza kobieta otrzymuje także wsparcie konsultanta laktacyjnego z Poradni Laktacyjnej. Ponadto, na zlecenie lekarskie, prowadzone są konsultacje w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej.
Natomiast opiekę nad noworodkiem zapewnia zespół terapeutyczny składający się z lekarzy neonatologów, pielęgniarek i położnych ze specjalizacjami neonatologicznymi, rehabilitantów, neurologopedy oraz psychologa. Oddział współpracuje także ze specjalistami w zakresie konsultacji kardiologicznych, ortopedycznych, laryngologicznych, neurologicznych, genetycznych, okulistycznych oraz chirurgii dziecięcej.
Ponadto, Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny oferuje program bezpłatnych konsultacji poporodowych w zakresie konsultacji fizjoterapeutycznych dla kobiet po porodzie oraz noworodków (ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń). Więcej informacji znajdziecie tutaj.
INFRASTRUKTURA
• w okresie zagrożenie epidemicznego w bloku porodowym Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny dostępnych jest 9 jednoosobowych sal porodowych z łazienkami, w tym 3 sale z wannami,
• szpital zapewnia jedno oraz dwuosobowe sale poporodowe matki i dziecka z łazienkami; dostępnych jest 25 sal jednoosobowych, 19 sal dwuosobowych oraz 6 łózek intensywnego nadzoru na sali pooperacyjnej,
• na każdym odcinku Oddziału Położnictwa dostępne są czajnik, herbata, lodówka; odcinki komercyjne dodatkowo wyposażone są w aneks kuchenny z kuchenką mikrofalową.
WARUNKI POBYTU
Posiłki wydawane są w godzinach:
– śniadanie – 8:00 – 9:00
– II śniadanie – 10:30
– obiad -13:00 – 14:00
– podwieczorek – 15:30 – 16:00
– kolacja –17:00 – 17:30
Szpital oferuje dietę bogatobiałkową dla mam karmiących piersią oraz dietę bezglutenową, dietę bez laktozy, wegetariańską i wegańską. Zamówienie indywidualnej diety należy wcześniej zgłosić położnej na oddziale.
W okresie zagrożenia epidemicznego Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny oferuje możliwość wykupienia pobytu hotelowego dla osoby towarzyszącej po porodzie fizjologicznym, a także po cięciu cesarskim. Osoba towarzysząca, która chciałaby przebywać po porodzie z pacjentką, podlega procedurom epidemicznym jak przed porodem. Koszt pobytu hotelowego, w zależności od wariantu pobytu, jest różny – wyszczególniony w poniższym cenniku:
Zainteresowanie pobytem hotelowym można zgłosić położnej przed porodem lub tuż po porodzie. Wtedy należy podpisać stosowną umowę, płatność z tytułu realizacji umowy jest dokonywana po otrzymaniu rachunku lub faktury – gotówką, kartą płatniczą lub przelewem na rachunek bankowy szpitala najpóźniej w dniu zakończenia obowiązywania umowy.
INNE
• w 2021 r. zabieg nacięcia krocza wykonano w przypadku 33,04% porodów drogami natury,
• każda sala matki i dziecka wyposażona jest w laktatory marki Medela Symphony Plus, końcówki do laktatorów dostępne są na życzenie u położnej,
• noworodki, które otrzymały wskazanie lekarskie karmione są mlekiem Bebilon Profutura 1; dla dzieci urodzonych przedwcześnie, do czasu pobudzenia laktacji u mamy, zapewniane jest mleko kobiece z Regionalnego Banku Mleka Kobiecego, zlokalizowanego w szpitalu,
• jeśli decyzją matki jest karmienie mlekiem modyfikowanym po porodzie, to w trakcie pobytu mleko zapewnia szpital,
• kwalifikacja do planowego cięcia cesarskiego odbywa się od 36 tygodnia ciąży, kobiety w ciąży posiadające skierowanie proszone są o wcześniejszą rejestrację wizyty w przychodni.
CENTRUM PORODÓW NATURALNYCH
Dla kobiet pragnących przeżyć poród w klimacie porodu domowego szpital oferuje Centrum Porodów Naturalnych, przypominającą domowe, apartamentowe zacisze. Mogą w niej rodzić kobiety będące w ciąży niepowikłanej, rodzące w terminie. Kobieta ma czas na relaks, oczekiwanie, kąpiel oraz sen. W porodzie uczestniczy wówczas położna, a jedyne metody stymulacji skurczowej to te naturalne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, rodząca przewożona jest na blok porodowy, gdzie jest możliwość skorzystania z farmakologicznych sposobów łagodzenia bólu.
Sprawdź opinie moich czytelniczek o porodzie w tym szpitalu tutaj.