fbpx Skip to main content

Od 1 lutego 2023 r. możesz złożyć do ZUS wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy. W tym roku po raz pierwszy możesz to zrobić za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. Jeśli nie jest to Twój pierwszy wniosek, dane w aplikacji zostaną uzupełnione automatycznie na podstawie wcześniej składanych deklaracji. Wniosek możesz szybko wypełnić, edytować oraz wysłać z poziomu aplikacji.

/materiał sponsorowany/

Aplikacja mZUS – jak działa? 
Zacznijmy od technikaliów – z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Jak przekazuje w swoim komunikacie prasowym Zakład Ubezpieczeń Społecznych: Aplikacja mZUS to prosty sposób na złożenie wniosków o świadczenia dla rodzin, szybka informacja o Twoim wniosku, wygodny dostęp do informacji o wypłacie świadczeń, a także powiadomienia z ZUS o nowych okresach świadczeniowych i wiadomości, które pojawiły się na Twoim profilu PUE. Z mZUS masz pakiet przydatnych narzędzi w jednym miejscu- swoim telefonie. 

Tyle w teorii. Zainstalowałam aplikację, aby samej przekonać się, czy warto. Nie lubię dróg pod górę, a posiadanie takich formalności w jednym miejscu jest dla mnie kluczowe. Zwłaszcza, że raz już zapomniałam złożyć wniosek w terminie, stąd posiadanie tej możliwości – dosłownie pod ręką – wydało mi się interesujące. 

Pierwsze logowanie w aplikacji mZUS to konieczność autoryzacji tożsamości przez stronę internetową PUE ZUS, dostępną z poziomu komputera.

Jak działa aplikacja mZUS i dlaczego mi się podoba? 
Mając już niemal dwuletnie doświadczenie jako mama (brzmi poważnie :-)), miałam okazję składać wniosek o 500+ za pośrednictwem dwóch banków, a na okoliczność przygotowywania tego materiału – również za pomocą aplikacji mZUS. Pierwszy raz składałam wniosek od razu w szpitalu – na drugi dzień po urodzeniu mojej córki – wtedy byłam przygotowana w 100% do wszystkich formalności. Drugi raz informacje o składaniu wniosku mi umknęły. Nie wiedziałam nawet, że powinnam to zrobić ponownie. Doczytałam o tym dopiero, kiedy sprawdziłam, że na moim koncie brakuje tego comiesięcznego wpływu. Nie ukrywam, że cała ta procedura wydawała mi się skomplikowana, uwzględniając fakt, że odbywała się ona w konkretnych terminach. 

W przypadku mZUS po przejściu jednorazowej weryfikacji tożsamości (ja zalogowałam się za pośrednictwem uwierzytelnienia banku) i ustawieniu kodu PIN do aplikacji, otrzymałam dostęp do swoich danych z ZUS. To ważne, bo w aplikacji mZUS poprzedni wniosek jest zapamiętany i nie trzeba wypełniać go kolejny raz. W praktyce oznacza to, że jeśli składałeś/aś już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to Twój wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby możesz je łatwo edytować. Poprawnie wypełniony wniosek wyślesz do ZUS bezpośrednio z poziomu aplikacji. Co więcej – nie są potrzebne już dodatkowe autoryzacje. To naprawdę duże ułatwienie dla tych, którzy nie przepadają za wielokrotnymi autoryzacjami przez bank czy podpis kwalifikowany z poziomu komputera. 

Dodatkowo, jeśli Twoje dziecko lub dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to – w przypadku pierwszego składania wniosku – możesz w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, data urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.

Ponadto w ustawieniach można ustawić automatyczne powiadomienia dotyczące wniosku. Ustawiłam je wcześniej i już 1 lutego (czyli w dniu otwarcia “okienka” na wnioskowanie) otrzymałam powiadomienie o możliwości jego złożenia. 

W aplikacji można składać również wniosek o wyprawkę szkolną z programu “Dobry Start”, czyli tzw. 300+. Warto wiedzieć, że docelowo aplikacja mZUS ma rozwijać się i obejmować również składanie wniosków o takie świadczenia jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz świadczenie żłobkowe (czyli tzw. 400+), dlatego przyda Ci się na wielu etapach rodzicielstwa. Dodatkowo wszystkie świadczenia dla rodziny są opisane w przystępny sposób na stronie internetowej ZUS, dlatego warto tam zajrzeć.

Wnioski o 500+ w 2023 r.
Nowy okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., a ZUS przyjmuje na nie wnioski już od 1 lutego. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych przez rodzinę dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, powinieneś złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

Panel aplikacji jest intuicyjny. Jeśli zachowane są w niej dane dziecka, to złożenie wniosku trwa maksymalnie 2 minuty.

Dla kogo 500+?
Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają zalegalizowany pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją “dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Kto może złożyć wniosek o 500+ w aplikacji mZUS?

Wniosek jest dostępny dla:

• matki albo ojca,
• osoby sprawującej pieczę nad dzieckiem (rodzica zastępczego, osoby prowadzącej rodzinny dom dziecka),
• opiekuna prawnego,
• opiekuna faktycznego, który wystąpił z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.

Inne formy składania wniosku 
Oprócz aplikacji mZUS, wniosek o świadczenie wychowawcze możesz złożyć również na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jako rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, możesz złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli ten oferuje taką usługę. Jeżeli złożysz wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie masz profilu na PUE ZUS, Zakład założy Ci taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez Ciebie we wniosku.

Wypłaty świadczenia 500+
Wnioski, które zostaną złożone od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r. gwarantują zachowanie ciągłości wypłat świadczenia. Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek: 

• do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci Ci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.
w maju 2023 r. – ZUS wypłaci Ci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
• w czerwcu 2023 r. – ZUS wypłaci Ci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
• w lipcu 2023 r. . – ZUS wypłaci Ci świadczenie do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
• w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci Ci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Kiedy złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko? 
Mam świadomość, że dużo z czytających ten artykuł dopiero oczekuje dziecka, a ogrom informacji – również dotyczący formalności – bywa przytłaczający. Dlatego uważam, że ten materiał byłby niepełny bez doprecyzowania istotnych kwestii dotyczących świadczenia 500+ dla świeżo upieczonych rodziców. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania, które zadałam Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. 

Ile czasu od urodzenia dziecka jest na złożenie wniosku o 500+?
Rodzice, których pociecha przyjdzie na świat w 2023 roku, powinni złożyć wniosek o 500+ w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Jeśli dotrzymają tego terminu, świadczenie 500+ zostanie ustalone od miesiąca urodzenia się dziecka. Rodzic który nie dotrzyma wskazanego terminu otrzyma świadczenie od miesiąca w którym złożył wniosek. W sytuacji kiedy dziecko urodziło się przed 1 czerwca 2023 roku rodzice powinni złożyć dwa wnioski – o przyznanie świadczenia z okresu wypłat na lata 2022/2023 oraz nowy wniosek o świadczenie przysługujące od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Czy można złożyć taki wniosek jeszcze przed narodzinami dziecka? 
Nie ma możliwości złożenia wniosku o 500+ przed narodzinami dziecka.

Nie sposób wyczerpać temat w jednym artykule, dlatego zachęcam do śledzenia aktualności na stronie internetowej ZUS oraz na kanale Elektroniczny ZUS, gdzie znajdziecie przydatne tutoriale i odpowiedzi na nurtujące was pytania, między innymi dotyczące świadczeń dla rodziny i aplikacji mZUS.

Zostaw komentarz