Czy można mówić o zmianach klimatu i ochronie przyrody w sposób, który pokochają najmłodsi? Tak, pod warunkiem, że będzie to język bajki, komiksu czy taniec. Takie formy wykorzystuje ogólnopolska kampania „Bioróżnorodnie połączeni”, realizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
/INFORMACJA PRASOWA/
Kampania powstała z myślą o dzieciach w wieku 4–9 lat, ale zaprasza również ich rodziców, nauczycieli i opiekunów do wspólnego odkrywania, jak działa świat przyrody – i jak bardzo wszystko w nim jest połączone. „Bioróżnorodnie połączeni” jest angażującą odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z utratą bioróżnorodności.
W ramach kampanii powstały m.in. dwie publikacje, które łączą rozrywkę z edukacją. „Dziko utalentowani”, komiks autorstwa Tomasza Samojlika, w humorystyczny i przystępny sposób opowiada o roli czterech mało znanych, ale niezwykle ważnych gatunków – trzmiela, ropuchy, chomika europejskiego i sikorki bogatki – w funkcjonowaniu ekosystemów.
Z kolei bajka „Ogród Roku” Adama Studzińskiego to ciepła, rodzinna opowieść o chłopcu i jego dziadkach, którzy próbują stworzyć ogród idealny – i odkrywają, że prawdziwe piękno ogrodu to jego bioróżnorodność. Bajka dostępna jest również jako audiobook, idealny do słuchania podczas wakacyjnych podróży lub wieczornego relaksu.

Taniec dla przyrody
Dzieci uczą się przez doświadczenie, ruch i emocje – dlatego kampania sięga po formy dobrze znane najmłodszym. W ramach kampanii powstało osiem teledysków ze zwierzęcymi bohaterami, m.in. jeżem, dżdżownicą czy wróblem, każdy z prostą choreografią i zapadającą w pamięć piosenką. Do każdego teledysku dołączono tutorial taneczny, który krok po kroku uczy ruchów i może być wykorzystany zarówno w przedszkolu, szkole jak i w domu. Teledyski to świetna okazja, by dzieci zaangażowały się w temat bioróżnorodności przez wspólny taniec i zabawę.
Przykład? Chomik europejski – bohater jednego z najbardziej energetycznych utworów.
Edukacja przyrodnicza w przedszkolach i szkołach
Na stronie internetowej można pobrać pakiety edukacyjne. Scenariusze lekcji bazują na obserwacjach przyrodniczych, ćwiczeniach czy zabawach ruchowych, których bohaterami są zwierzęta. Materiały mogą być wykorzystywane przez nauczycieli z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych podczas zajęć szkolnych. Scenariusze mogą być doskonałą inspiracją do prowadzenia aktywności w trakcie wakacji, np. przez wychowawców prowadzących kolonie czy półkolonie, opiekunów dzieci.

Dlaczego to ważne?
Różnorodność biologiczna wspiera ekosystemy i zdolność do ich przetrwania. Dla nas i naszego środowiska oznacza to między innymi, że dzięki bioróżnorodności świat jest bardziej odporny na zmiany klimatu.
Zróżnicowane biologicznie ekosystemy pozwalają nam między innymi łatwiej przetrwać ekstremalne zjawiska pogodowe. Dają nam więcej żywności, składników leków i materiałów dla gospodarki. Zdrowe ekosystemy, a więc te bioróżnorodne, mogą zatrzymać więcej wody przy powodzi, mogą lepiej oczyścić powietrze i pochłaniać więcej gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego powinniśmy dbać o bioróżnorodność!
Więcej informacji o kampanii „Bioróżnorodnie połączeni” oraz wszystkie materiały znajdziecie na stronie www.bioroznorodnosc.gov.pl