fbpx Skip to main content

Jak wygląda poród w Wołominie? Jeśli trafiłaś na ten artykuł to najprawdopodobniej rozważasz Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie jako miejsce narodzin Twojego dziecka. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat bloku porodowego tego szpitala oraz oddziału położniczego, które potwierdziłam u źródła. Miłej lektury!

Od września 2012 roku Oddziały Położniczo-Ginekologiczny i Neonatologiczny posiadają II referencyjności. Tym samym są przygotowane do prowadzenia ciąż ze średnimi patologiami oraz porodu i opieki nad dzieckiem po ukończonym 32 tygodniu trwania ciąży – również wielopłodowej. To również oznacza, że w szpitalu znajduje się oddział patologii ciąży.

poród w wołominie
Blok porodowy szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, źródło: materiały prasowe

Poród siłami natury w Wołominie
– Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu to immersja wodna oraz elektrostymulacja aparatami TENS. Położne zachęcają także do korzystania z urządzeń umożliwiających relaks i zmniejszających doznania bólowe (worek sako, piłka, fotel porodowy, drabinki).
 
– Farmakologiczne metody łagodzenia bólu to znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO), podtlenek azotu oraz blokada TAP – autorska metoda dr n. med. Pawła Gogola wyróżniona w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje 2021”.

– Na chwilę obecną Szpital MBNP nie oferuje komercyjnych usług położnych przy porodzie.

poród w wołominie
Sala porodowa Błękitna szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, źródło: materiały prasowe
Sala porodowa Błękitna szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, źródło: materiały prasowe


Cesarskie cięcie w szpitalu w Wołominie
– Kwalifikacje do cięć cesarskich ze wskazań odbywają się ok. 36 tygodnia ciąży w poradni położniczo-ginekologicznej w szpitalnej Poradni Specjalistycznej. Zapisy odbywają się w rejestracji w Szpitalu bądź telefonicznie: (22) 76 33 292, (22) 76 33 220 lub (22) 76 33 294.

– Przebywanie osób postronnych na sali cięć cesarskich jest zabronione. Partner może natomiast czekać w specjalnym pomieszczeniu przyległym oraz z widokiem na salę operacyjną.

– Po cięciu cesarskim kangurowanie dziecka przez partnera jest jak najbardziej możliwe. Odbywa się ono tak długo, aż mama będzie gotowa po zakończonej procedurze operacyjnej.
 
– W szpitalu nie ma komercyjnych usług pielęgnacyjnych po cięciu cesarskim, położne są standardowo do dyspozycji każdej pacjentki.
 
Po porodzie
– Na oddziale pracują położne będące Certyfikowanymi Doradcami Laktacyjny. Szpital posiada również umowę z psychologiem. CDL dostępne są codziennie w trakcie dyżurów. Psycholog wzywany jest na prośbę pacjentki.
 
– Konsultacja neurologopedy ma miejsce jeśli występuje problem z przystawianiem dziecka do piersi. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wędzidełka zabiegi podcięcia wykonywane są na miejscu w szpitalu.

źródło: materiały prasowe

Porodówka w Wołominie – infrastruktura
– Szpital posiada cztery nowo wyremontowane sale porodowe, w tym jedną obserwacyjną.
 
– Większość sal jest położniczych jest dwuosobowa, ale w szpitalu dostępne są też „jedynki”.

– Szpital oferuje możliwość wykupienia prywatnej sali poporodowej, w której całodobowo może przebywać także partner. Sala z łazienką to koszt 200zł/dobę, a z dostępem do wspólnej łazienki na korytarzu 150zł/dobę.

– Oddział położniczy posiada kuchenkę z której mogą korzystać pacjentki. W jej wyposażeniu jest lodówka, czajnik, mikrofala oraz termos z ciepłą herbatą.

– Godziny posiłków to: 8.30 śniadanie, 12.30 obiad, 16.30 kolacja. Jest możliwość wyboru meny, chęć wyboru rodzaju diety należy zadeklarować przy przyjęciu do szpitala.

– Lista rzeczy, które pacjentka powinna zabrać ze sobą do szpitala dostępna jest tutaj.

– W razie potrzeby pacjentkom udostępniane są laktatory firmy Medela Symphony.

– Oddział położniczy dysponuje mlekiem modyfikowanym marek Bebilon, Hipp oraz Nestle.

Pozostałe informacje o porodówce w Wołominie:

– W 2021 roku odsetek nacięć krocza wyniósł około 50%.

– Szpital deklaruje, że możliwy jest poród z doulą oraz osobą towarzyszącą (partnerem), tj. z dwoma osobami na raz.

– W szpitalu odbywają się zajęcia Powiatowej Szkoły Rodzenia, są one całkowicie finansowane przez Powiat Wołomiński. Szczegóły tutaj.

A Ty rodziłaś w tej placówce? Jeśli tak, zostaw swoją opinię tutaj.