fbpx

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet – poród dawniej na Inflanckiej – najważniejsze informacje

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, a dawniej Szpital Specjalistyczny “Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej “Zakurzonej” to placówka zlokalizowana przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie. Tam znajdziecie m.in. opiekę z zakresu ginekologii, endokrynologii, położnictwa, a także patologii ciąży.

Inne poradnie, które działają w ramach przychodni szpitala udzielają m.in. wsparcia w zakresie ginekologii, ginekologii onkologicznej, ginekologii endokrynologicznej. Wykonywane są m.in. takie badania jak kolposkopia, urodynamika, USG ginekologiczne oraz położnicze, diagnostyka chorób piersi, a także zapisy KTG.

Oddział Położniczy Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet posiada II stopień referencyjności, co oznacza że świadczy specjalistyczną opiekę nad kobietami w zagrożonych ciążach, a także sprawuje opiekę nad dziećmi urodzonymi przed 35 tygodniem ciąży oraz z niską masą urodzeniową.

W 2022 roku Szpital Specjalistyczny „Inflancka” przekształcił się w Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, który obejmuje m.in. oddział obserwacyjno-diagnostyczny, oddział ginekologii ogólnej, ginekologii endoskopowej, ginekologii onkologicznej, ginekologii endokrynologicznej, a także oddział obserwacyjno-diagnostyczny (obejmujący m.in. diagnostykę terapii płodu czy leczenie niepłodności). Co ważne, to pierwsza placówka w Warszawie, która zapewni warszawiankom bezpłatną procedurę in vitro.
 
Dzięki takiemu rozwojowi placówki, pacjentki, które się do niej zgłoszą, będą otrzymywać kompleksową opiekę w zakresie zdrowia kobiecego.
 
Jednak przejdźmy teraz do porodu w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet (dawniej na „Inflanckiej”) – oto najważniejsze informacje, które były autoryzowane przez przedstawicieli szpitala, a w tym przypadku przez położną Koordynującą Blok Porodowy i Oddział Patologii Ciąży – Adrianę Poryszewską.


Poród w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet (dawniej na „Inflanckiej”)
 
· Niezmiennie w szpitalu odbywają się porody rodzinne, co oznacza, że partner może być obecny przy porodzie siłami natury. Na ten moment nie ma takiej możliwości przy planowym cięciu cesarskim.
 
· Ojciec dziecka może kangurować je zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cięciu cesarskim. Taką chęć należy wcześniej zgłosić położnej prowadzącej poród. Kangurowanie trwa tyle, ile potrzeba – najczęściej do powrotu mamy z sali pooperacyjnej.


· Podczas porodu Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet oferuje zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego.
 
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu to:

·       ciągłe wsparcie pacjentki przez położną w trakcie porodu
·       ruch i aktywność – szukanie dogodnych pozycji
·       kąpiel relaksacyjna
·       masaż
·       ciepłe okłady
·       techniki oddechowe
·       akupresura
·       dozwolony jest również TENS, ale pacjentka musi posiadać własny,
·   nowością jest możliwość posiadania gwizdka porodowego, ale pacjentka musi mieć własny.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu to:   

·. znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo)
·       łączone znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe (CSE – Combinened Spinal-Epidural) 
·       analgezja wziewna (mieszanina podtlenku azotu i tlenu – Entonox)

· Możliwe jest komercyjne skorzystanie z usługi doświadczonej położnej przy porodzie. Koszt takiej usługi to 2000 zł i obejmuje dyspozycyjność położnej do porodu od 35 tc. Oto lista położnych z kontaktami telefonicznymi:

Alina Jarzębska- 506 966 766
Iwona Jaworska- 600 313 232
Joanna Pałczyńska- 698 994 064
Agnieszka Chrząstowska- 883 327 608


· Szpital deklaruje, że w porodzie wspierane są pozycje wertykalne. Około 60% porodów siłami natury w 2021 roku odbyło się w pozycjach wertykalnych.
 
· Kwalifikacja do planowego cięcia cesarskiego odbywa się w 35 tc. i jest przeprowadzana przez koordynatora położnictwa i bloku porodowego.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet poród na inflanckiej

PO PORODZIE
 
Specjaliści dostępni po porodzie to:
 
· Laktację pacjentek wspierają położne z oddziału położnictwa.
 
· Psycholog oraz fizjoterapeutka uroginekologiczna.

Warto dodać, że konsultacje z psychologiem odbywają się zarówno na oddziale, jak i później są możliwe w przychodni. Kontakt to: psycholog@wizk.pl. Podobnie w przychodni konsultuje również fizjoterapeutka uroginekologiczna.
 
INFRASTRUKTURA
 
· Dostępnych jest 7 sal porodowych. W każdej z nich jest kącik dla osoby towarzyszącej oraz kącik noworodkowy, a więc wszystkie procedury poporodowe są wykonywane przy rodzicach.
 
Trzy sale porodowe posiadają wanny do immersji wodnej. Ponadto na każdej sali są drabinki oraz piłki. Na życzenie pacjentki donoszone jest krzesło porodowe oraz szarfa.

· Do dyspozycji pacjentek jest 25 sal poporodowych, w tym 7 jednoosobowych.
 
·  W większości sale położnicze są dwuosobowe, na każdej sali jest stanowisko noworodkowe z przewijakiem, napromiennikiem, a także z oddzielnym węzłem sanitarnym. Jeśli pacjentka będzie potrzebować artykułów pierwszej potrzeby, jak podkłady poporodowe czy wkładki, to szpital je jej zapewni, niemniej jednak rekomendowane jest, aby mieć te rzeczy już ze sobą. Lista wyprawkowa z rzeczami zalecanymi przez szpital dostępna jest tutaj.

· Od 1 sierpnia 2023 r. dostępne są komercyjne (dodatkowo płatne) sale rodzinne, w których może przebywać również osoba towarzysząca. Są trzy takie sale i nie można ich rezerwować wcześniej. Koszt to 1476 zł za pobyt do dwóch dób. Każda kolejna doba to kolejne 369 zł dopłaty.
 
· Na oddziale położniczym jest aneks kuchenny wyposażony czajnik elektryczny, kuchenkę mikrofalową, lodówkę, przyprawy, herbatę oraz cukier.

Wybrane ujęcia z sal poporodowych:


WARUNKI POBYTU
 
Godziny posiłków dla położnic to:
 
·      Śniadanie: 7.30-8.30
·      Obiad: 12.30-13.30
·      Kolacja: 16.30-17.30
 
· Istnieje możliwość wyboru menu m.in. wegetariańskiego, wegańskiego, wątrobowego, cukrzycowego, bezmlecznego. Warto podkreślić, że szpital posiada własną kuchnię, więc posiłki są zawsze świeże i ciepłe.
 
INNE:
 
· Odsetek nacięć krocza w szpitalu wyniósł w 2021 roku 46%. Nie otrzymałam danych za 2022 r.
 
· Podczas pobytu w szpitalu można korzystać z laktatorów Medela Symphony.

· Mleko modyfikowane, jakie otrzymuję noworodki dokarmiane nim ze wskazań, to Bebilon 1. Jeśli mama chce karmić inną marką mleka, to po konsultacji z pediatrą i po uzyskaniu jego zgody, może dostarczyć swoje mleko
 
· Jest możliwy poród z doulą oraz osobą towarzyszącą jednocześnie.
 
· Przyszłe mamy mogą skorzystać z bezpłatnej szkoły rodzenia finansowanej przez m.st. Warszawa. Przysługuje ona kobietom płacącym podatki w Warszawie albo zameldowanym w mieście na stałe lub czasowo. Zapisy odbywają się przez maila: szkolarodzenia@wizk.pl

· Zapisy do planowanego cięcia cesarskiego odbywają się telefonicznie pod nrem: +48 22 69 73 333.
 
 Sprawdź opinie moich czytelniczek o tym szpitalu tutaj.

[Ostatnia aktualizacja artykułu: 30.05.2023 r.]

Sprawdź więcej na moim Instagramie:  

Podobne wpisy

Ostatnio dodane