fbpx

Poród na „Inflanckiej” – najważniejsze informacje

Szpital Specjalistyczny “Inflancka” im. Krysi Niżyńskiej “Zakurzonej” to placówka zlokalizowana przy ul. Inflanckiej 6 w Warszawie. Tam znajdziecie m.in. opiekę z zakresu ginekologii, endokrynologii, położnictwa, a także patologii ciąży. W ramach placówki funkcjonuje też poradnia przyszpitalna, w której ciąże fizjologiczne prowadzą położne, a powikłane – lekarze specjaliści oraz koordynator pododdziału patologii ciąży dr Jarosław Leśniczak.
 

Inne poradnie, które działają w ramach przychodni szpitala udzielają m.in. wsparcia w zakresie ginekologii, ginekologii onkologicznej, ginekologii endokrynologicznej. Wykonywane są m.in. takie badania jak kolposkopia, urodynamika, USG ginekologiczne oraz położnicze, diagnostyka chorób piersi, a także zapisy KTG.

Oddział Położniczy szpitala „Inflancka” posiada II stopień referencyjności, co oznacza że świadczy specjalistyczną opiekę nad kobietami w zagrożonych ciążach, a także sprawuje opiekę nad dziećmi urodzonymi przed 35 tygodniem ciąży oraz z niską masą urodzeniową. Cała placówka funkcjonuje pod zarządzaniem prof. dr hab.med. Łukasza Wicherka.

Niebawem jednak zakres udzielanych usług specjalistycznych przybierze nową formę. Już w 2022 roku Szpital Specjalistyczny „Inflancka” przekształci się w Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, który obejmie m.in. oddział obserwacyjno-diagnostyczny, oddział ginekologii ogólnej, ginekologii endoskopowej, ginekologii onkologicznej, ginekologii endokrynologicznej, a także oddział obserwacyjno-diagnostyczny (obejmujący m.in. diagnostykę terapii płodu czy leczenie niepłodności).
 
Dzięki takiemu rozwojowi placówki, pacjentki, które się do niej zgłoszą, będą otrzymywać kompleksową opiekę w zakresie zdrowia kobiecego.
 
Jednak przejdźmy teraz do porodu na „Inflanckiej” – oto najważniejsze informacje, które zostały zautoryzowane przez Panią Alicję Łukaszewską, Kierownika Zespołu Położnych:
 
PORÓD W SZPITALU „INFLANCKA”
 
· Niezmiennie w szpitalu odbywają się porody rodzinne, co oznacza, że partner może być obecny przy porodzie siłami natury. Przy planowym cięciu cesarskim również jest taka możliwość, należy wcześniej o tym poinformować personel.
 
· Ojciec dziecka może kangurować je zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cięciu cesarskim. Taką chęć należy wcześniej zgłosić położnej prowadzącej poród. Kangurowanie trwa około 1-1,5 godziny.
 
· Podczas porodu Szpital „Inflancka” oferuje zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego.
 
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu to:

·       ciągłe wsparcie pacjentki przez położną w trakcie porodu
·       ruch i aktywność – szukanie dogodnych pozycji
·       kąpiel relaksacyjna
·       masaż
·       ciepłe okłady
·       techniki oddechowe
·       akupresura
·       dozwolony jest również TENS, ale pacjentka musi posiadać własny.
 

Porodówka na Inflanckiej

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu to:   

·. znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo)
·       łączone znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe (CSE – Combinened Spinal-Epidural) 
·       analgezja wziewna (mieszanina podtlenku azotu i tlenu – Entonox)
 
· Możliwe jest komercyjne skorzystanie z usługi doświadczonej położnej przy porodzie. Koszt takiej usługi to 1500 zł (szpital nie planuje podwyżki w 2022 r.) i obejmuje dyspozycyjność położnej do porodu od 35 tc. Lista położnych z kontaktami telefonicznymi dostępna jest tutaj.
 
· Szpital deklaruje, że w porodzie wspierane są pozycje wertykalne. Około 60% porodów siłami natury w 2021 roku odbyło się w pozycjach wertykalnych.
 
· Kwalifikacja do planowego cięcia cesarskiego odbywa się w 35 tc. i jest przeprowadzana przez koordynatora położnictwa i bloku porodowego – dr n. med. Piotra Raczyńskiego.

Jedna z sal porodowych w szpitalu Inflancka, źródło: materiały szpitala
źródło: materiały szpitala

PO PORODZIE
 
Specjaliści dostępni po porodzie to:
 
· Położna laktacyjna, która posiada właściwe kompetencje do oceny wędzidełka oraz wspierania mechanizmów karmienia piersią.
 
· Nie ma dostępnej opieki psychologa na miejscu, ale jeśli pacjentka zgłosi taką potrzebę, to wsparcie jest organizowane z placówkami współpracującymi szpitalem „Inflancka”.
 
INFRASTRUKTURA
 
· Dostępnych jest 7 sal porodowych, każda z innym kolorem ścian i żeńską nazwą, np. „Magda”, „Lilka”, czy „Anusia”. W każdej z sal jest również kącik dla osoby towarzyszącej oraz kącik noworodkowy, a więc wszystkie procedury poporodowe są wykonywane przy rodzicach.
 
Trzy sale porodowe posiadają wanny do immersji wodnej. Ponadto na każdej sali  są drabinki oraz piłki.

Jedna z sal z wanną w szpitalu Inflancka, źródło: materiały szpitala

· Do dyspozycji pacjentek jest 25 sal poporodowych.
 
·  W większości sale położnicze są dwuosobowe, na każdej sali jest stanowisko noworodkowe z przewijakiem, napromiennikiem, a także z oddzielnym węzłem sanitarnym. Jeśli pacjentka będzie potrzebować artykułów pierwszej potrzeby, jak podkłady poporodowe czy wkładki, to szpital je jej zapewni, niemniej jednak rekomendowane jest, aby mieć te rzeczy już ze sobą. Lista wyprawkowa z rzeczami zalecanymi przez szpital dostępna jest tutaj.
 
· Na oddziale położniczym jest aneks kuchenny wyposażony czajnik elektryczny, kuchenkę mikrofalową, lodówkę, herbatę oraz cukier.
 
· Możliwy jest komercyjny wynajem sali poporodowej o podwyższonym standardzie tzw. „hotelowym”. W każdej może nocować też osoba towarzysząca na rozkładanym fotelu (wyżywienie dla os. tow. jest oddzielnie płatne za każdy posiłek). Poza tym, w tych salach dostępne są: lodówka, czajnik elektryczny, zastawa oraz telewizor. Doba pobytu liczona jest od godz. 14.00. Koszt za dobę pobytu to 600 zł. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji pokoju, chęć wynajmu należy zgłosić w czasie przyjęcia i wówczas sala przydzielana jest pacjentce w miarę dostępności.
 
Warto dodać, że na oddziale patologii ciąży też dostępna jest jedna taka sala.


WARUNKI POBYTU
 
Godziny posiłków dla położnic to:
 
·      Śniadanie: 7.30-8.30
·      Obiad: 12.30-13.30
·      Kolacja: 16.30-17.30
 
· Istnieje możliwość wyboru menu m.in. wegetariańskiego, wegańskiego, wątrobowego, cukrzycowego, bezmlecznego. Warto podkreślić, że szpital posiada własną kuchnia, więc posiłki są zawsze świeże i ciepłe.
 
INNE:
 
· Odsetek nacięć krocza w szpitalu „Inflancka” wyniósł w 2021 roku 46%.
 
· Podczas pobytu w szpitalu można korzystać z laktatorów Medela Symphony.

· Mleko modyfikowane, jakie otrzymuję noworodki dokarmiane nim ze wskazań, to Bebilon 1. Jeśli mama chce karmić inną marką mleka, to po konsultacji z pediatrą i po uzyskaniu jego zgody, może dostarczyć swoje mleko
 
· Jest możliwy poród z doulą oraz osobą towarzyszącą jednocześnie.
 
· Przyszłe mamy mogą skorzystać z bezpłatnej szkoły rodzenia finansowanej przez m.st. Warszawa. Przysługuje ona kobietom płacącym podatki w Warszawie albo zameldowanym w mieście na stałe lub czasowo. Dostępna jest również komercyjna szkoła rodzenia, działająca w obrębie szpitala – cena płatnego kursu to 500 zł.
 
Szczegóły dotyczące obu programów znajdują się tutaj:
 
Bezpłatna szkoła rodzenia – klik.
Komercyjna szkoła rodzenia – klik.
 
 Sprawdź opinie moich czytelniczek o tym szpitalu tutaj.

Sprawdź więcej na moim Instagramie:  

Podobne wpisy

Ostatnio dodane