fbpx Skip to main content

Blok porodowy w Szpitalu Praskim to kolejne miejsce narodzin na mapie Warszawy, które realizuje usługi porodowe w ramach kontraktu z NFZ. W zakresie położnictwa placówka posiada I stopień referencyjności, co oznacza że mogą tam rodzić pacjentki w terminie porodu z ciążami niepowikłanymi (lub bez większych patologii czy nieprawidłowości u noworodka).

Poród w Szpitalu Praskim – najważniejsze informacje

Możliwość porodu rodzinnego obejmuje przebywanie osoby towarzyszącej nie tylko podczas porodu siłami natury, ale też w trakcie cięcia cesarskiego. Wprawdzie osoba towarzysząca nie przebywa na sali cięciowej, ale na pooperacyjnej, gdzie oczekuje na mamę z dzieckiem.

Zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cięciu cesarskim – jeśli nie ma przeciwwskazań położniczych lub ze strony dziecka – noworodek trafia na klatkę piersiową mamy, gdzie odbywają się pierwsze próby przystawiania do piersi. Po tym, możliwe jest również kangurowanie dziecka przez osobę towarzyszącą.

Szpital Praski – kwalifikacja do cięcia cesarskiego

Kwalifikacja do cięcia cesarskiego w Szpitalu Praskim odbywa się w przychodni przyszpitalnej przez lekarza położnika. Na termin wizyty należy umówić się wcześniej z rejestracją przychodni.

Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego to:

  • termofor z pestek wiśni,
  • piłka,
  • aromaterapia,
  • immersja wodna pod prysznicem.

Farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego to:

  • znieczulenie zewnątrzoponowe,
  • znieczulenie wziewne.

Infrastruktura:

W ramach oddziału położniczego funkcjonują dwuosobowe sale poporodowe oraz jedna jednoosobowa.

Szpital Praski – szkoła rodzenia

Przy szpitalu funkcjonuje finansowana przez m.st. Warszawa szkoła rodzenia (dla kobiet, które odprowadzają podatki w Warszawie lub są zameldowane w niej na pobyt stały lub czasowy). Szkoła prowadzona jest przez położne szpitala. Dodatkowo w kursie biorą udział też tacy specjaliści jak psycholog, fizjoterapeutka czy dietetyk. W ramach szkoły rodzenia w Szpitalu Praskim przewidziane jest również zwiedzanie oddziału ginekologii i położnictwa, włącznie z wizytą na bloku porodowym. Zapisy odbywają się pod poniższym adresem: mama@szpitalpraski.pl

Szpital Praski – zapisy na KTG

Jeśli otrzymałaś skierowanie od lekarza prowadzącego na kontrolne KTG lub jesteś w terminie porodu powinnaś skontaktować się z Izbą Przyjęć.

źródło informacji: strona internetowa szpitala; konto na Instagramie @rodzewpraskim

Opisy innych porodówek w Warszawie znajdziesz w zakładce Poród.

Zostaw komentarz