fbpx Skip to main content

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, od czerwca 2024 r., każda kobieta ciężarna może wykonać badania prenatalne bezpłatnie – są one refundowane już przez NFZ. Program badań Prenatalnych obejmuje badania zarówno w I trymestrze, jak i w II trymestrze.

Dotychczas bezpłatne badania prenatalne refundowane przez NFZ obejmowały kobiety, które ukończyły 35 rok życia. Teraz granica wiekowa została zniesiona i może z nich korzystać każda kobieta w ciąży. To nie tylko znaczne zwiększenie dostępności do profilaktyki zdrowotnej w tak ważnym okresie życia kobiety, ale także spora oszczędność finansowa. Do wykonania badań potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, zawierające
 
Co zatem aktualnie obejmuje Program Badań Prenatalnych?
 
Badania nieinwazyjne:
 

 • USG ciąży pomiędzy 11 a 14 tc. (czyli tzw. USG I trymestru) oraz USG ciąży pomiędzy 18 a 22 tc. (tzw. USG II tryestru)
 • badania biochemiczne w zależności od wieku ciąży – PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol
   
  Badania inwazyjne:
 • ich zadaniem jest weryfikacja wątpliwego wyniku uzyskanego drogą badań nieinwazyjnych,
 • badania inwazyjne polegają na pobraniu płynu owodniowego lub fragmentów tkanek płodu do analizy,
 • badania te to amniopunkcja genetyczna, biopsja kosmówki lub kordocenteza.
   
  Bezpłatne badania prenatalne – gdzie w Warszawie?
  Bezpłatne badania prenatalne można wykonać już w wielu miejscach w Warszawie. Wybór obejmuje zarówno przychodnie przyszpitalne, jak i prywatne placówki, posiadające kontrakty z NFZ. Aktualna rozpiska placówek medycznych świadczących te usługi medyczne znajduje się tutaj. Po wejściu należy ustawić filtr na właściwe województwo, a w rubryce nazwa programu wpisać „Badania prenatalne”.

Zostaw komentarz