fbpx

Czy warszawski bon żłobkowy oraz rządowe 400+ łączą się?

Czy warszawski bon żłobkowy oraz rządowe 400+ łączą się? To pytanie zadawałam sobie ja sama, a także przysyłały je moje obserwatorki na Instagramie. Ten temat obiecałam „załatwić” już jakiś czas temu, a w zasadzie uzyskać potwierdzenie, że oba te programy działają razem lub się wykluczają. Na forach czytałam tylko odpowiedzi, że „ktoś dzwonił i mu powiedzieli coś”, a więc ja napisałam, aby mieć pewność.

Po pierwsze: 400 zł – to wysokość bonu, który możesz otrzymać od miasta st. Warszawy, jeśli planujesz zapisać dziecko do niepublicznego żłobka lub klubu malucha – to tzw. „warszawski bon żłobkowy”. Rodzice mogą starać się o taki rodzaj świadczenia, kiedy dziecko ukończy pierwszy rok życia do momentu kiedy pójdzie do przedszkola. Inne warunki, które trzeba spełnić to m.in. mieszkanie, praca i rozliczanie podatków w Warszawie. Obowiązuje kryterium dochodowe. Więcej pisałam o tym tutaj.

Z kolei jednocześnie od kwietnia br. możesz ubiegać się o rządowe dofinansowanie w wysokości 400 zł (do żłobka, klubu malucha, opiekuna dziennego). W jego przypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Więcej informacji na temat obu programów znajdziecie w sieci, bo to nie „clue” tego posta. „Clue” posta jest odpowiedź, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie. Otóż na ten moment nie, ale w sumie nie kategorycznie „nie”. Otrzymałam odpowiedź od Zespołu Żłobów m.st. Warszawy jak poniżej i szukajcie aktualizacji tego tematu u mnie jeszcze 1 kwietnia, bo zamierzam jeszcze wtedy o to dopytać:

Na chwilę obecną nie nastąpiła żadna zmiana Uchwały w zakresie pobierania świadczenia warszawski bon żłobkowy, więc pobierając świadczenie kwota pomniejszana jest o inne dofinansowania. Więc reasumując na chwile obecną nie ma możliwości pobierania jednocześnie dwóch dofinansowań. Świadczenie rządowe 400 rusza od 1 kwietnia – do tej pory możliwa jest jeszcze zmiana uchwały warszawski bon żłobkowy.

AKTUALIZACJA 18.03.2022 r.

Otrzymałam potwierdzenie od Pani Doroty Łobody z Rady Warszawy, że:

Uchwała została przyjęta, będzie w BIP-ie, ale potwierdzam na 100%, że będzie możliwe łączenie bonu żłobkowego i dofinansowania żłobka z RKO.

Tak wygląda projekt zmiany uchwały (dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej), która została przyjęta.

[AKTUALIZACJA 28.03.2022 r.]

Zmiana uchwały została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podobne wpisy

Ostatnio dodane