Ciężarne pacjentki Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej będą mogły bezpłatnie wypożyczyć do domu sprzęt umożliwiający monitorowanie stanu ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jest to możliwe dzięki mobilnemu KTG, dostępnemu w ramach ubezpieczenia NFZ. Domowe KTG będzie wykonywane samodzielnie przy jednoczesnym zachowaniu jakości takiej samej jak w gabinecie specjalisty. System jest przeznaczony dla pacjentek w prawidłowej ciąży i eliminuje konieczność przyjazdu na badanie.
KTG, czyli kardiotokografia, to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Pozwala monitorować stan czynności serca dziecka oraz skurcze mięśnia macicy matki. Jest zalecane pacjentkom po 35. tygodniu ciąży przebiegającej prawidłowo, a także doraźnie – w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, jak na przykład osłabione lub wzmożone ruchy dziecka czy zasłabnięcie ciężarnej. Jest szczególnie ważne w przypadku ciąż wysokiego ryzyka.
Samodzielne badanie można wykonać wszędzie, gdzie jest dostęp do sieci mobilnej. Trwa około 30 minut i jest w pełni bezpieczne dla mamy oraz jej dziecka. Dane są przekazywane do centrum telemedycznego, ma do nich dostęp również lekarz ze szpitala. W ten sposób monitoruje się tętno płodu, ocenia się jego dobrostan oraz czynności skurczowe macicy. Wynik jest dostarczany bezpośrednio do ciężarnej pacjentki za pomocą SMS-a, maila lub w aplikacji. W przypadku wykrycia nieprawidłowości personel Centrum Monitoringu Położniczego medyczny natychmiast przekazuje zalecenia dotyczące dalszego postępowania.
Jak skorzystać?
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej to obecnie jedyna placówka w Warszawie, w której pacjentki zyskują możliwość skorzystania ze zdalnego badania KTG. To uzupełniający element opieki ambulatoryjnej, dzięki któremu pacjentki placówki są pod stałą opieką. Pacjentki otrzymują od położnych kod rejestracyjny i instrukcję pozwalające na wygodną rejestrację w systemie. Sprzęt jest odbierany przez ciężarną po wizycie u lekarza lub dostarczany przez kuriera w ciągu 2 dni od momentu zamówienia. Pacjentka może korzystać ze sprzętu do dnia porodu. Później jest on odbierany przez kuriera w ustalonym terminie i przekazywany kolejnej pacjentce.
źródło: informacja prasowa