fbpx Skip to main content

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował raport, podsumowujący badania porównawcze wybranych pieluch dostępnych na rynku. Choć nie zostały w nim uwzględnione wszystkie marki, to może stanowić dobry punkt wyjścia dla przyszłych mam, a dla obecnych – to świetny punkt do konfrontacji z własnymi doświadczeniami.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przetestował 10 różnych marek pieluch jednorazowych w rozmiarze “3” dla dzieci o wadze od 4 do 10 kg. W badaniu wzięły udział produkty marek: Auchan, Bella, Bevola, Pampers, Tibelly, Kindii, Dada, Huggies, Babydream oraz Lupilu.

Na każdą z pieluszek badacze nalewali trzykrotnie po 50 ml roztworu chlorku sodu, który miał odpowiadać działaniu moczu. W ten sposób badano, jak pielucha wchłania płyn i ile z niej wypłynie pod naciskiem. Kolejny etap badań obejmował zanurzanie każdej z pieluch w tym roztworze na 30 minut. To z kolei miało na celu zbadanie, ile pielucha jest w stanie wchłonąć. Ponadto na specjalnej maszynie były rozciągane zapięcia. Zbadano również pH materiału, który ma styczność ze skórą malucha.

Na tej podstawie powstał poniższy ranking:

Chłonność całkowita
Najwięcej płynu wchłaniały pieluchy marek Tibelly, Kindii pure & flex oraz Bella baby happy. Najmniej – Pampers active baby, Dada extra care oraz Babydream. 653 gramy – tyle najwięcej płynu jednorazowo wchłonęła jedna pielucha – jest to najwyższy wynik w tej kategorii. Najniższy to 406 gramów.

Czas wchłaniania
Najszybciej płyn wchłaniały pieluchy marek Babydream, Huggies ultra comfort, Pampers active baby, Bevola baby nappies oraz Dada extra care. Najdłużej – Auchan baby comfort. Najkrótszy czas wchłaniania wyniósł średnio 6,46 sekundy, a najdłuższy średnio 36,72 sekundy

Wilgoć oddawana przez pieluchę
Pieluszki zostały zanurzone trzy razy w roztworze chlorku sodu, a następnie na każdej umieszczono obciążnik. Tym sposobem badacze sprawdzali, jak zmoczona pielucha będzie reagować na ciężar dziecka. Najmniej wilgoci oddały pieluchy Babydream, Bevola baby nappies, Lupilu premium comfort, Kindii pure & flex, Huggies ultra comfort oraz Tibelly. Najwięcej – Pampers active baby. Najlepszy wynik to 0,21 gramów – średnio tyle gramów płynu oddała pod naciskiem badana pielucha. Najwięcej – średnio 6,7 gramów.

Wytrzymałość na rozpięcie się pieluchy
Najlepszy wynik uzyskały pieluchy Bella baby happy. Oznacza to, że zapięcie mocno trzyma, a pielucha nie spadnie podczas poruszania się dziecka. Najmniej siły potrzeba było do rozpięcia Kindii pure & flex, Pampers active baby, Dada extra care, Auchan baby comfort, Bevola baby nappies oraz Tibelly.

Wytrzymałość zapięcia na oderwanie
Najmocniej trzymało się zapięcie pieluch Dada extra care. Najsłabiej w pieluchach: Pampers active baby, Lupilu premium comfort, Auchan baby comfort oraz Bevola baby nappies, co oznacza większe prawdopodobieństwo, że oderwie się podczas zakładania pieluchy.

Cena pieluchy
Cena opakowania została podzielona przez ilość sztuk i na tej podstawie obliczono, ile konsument zapłaci za jedną pieluchę. Najtańsze okazały się pieluszki Lupilu premium comfort – koszt jednej to 41 groszy.

pH materiału pieluchy
Badacze nie mieli zastrzeżeń do pH warstwy materiału pieluszek stykającej się ze skórą.

Raport raportem, ale jak to ma się w praktyce?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że finalnie to Wasze dziecko zdecyduje, które pieluchy są dla niego najlepsze. Moja córka w szpitalu miała pieluchy Bambiboo, ale w domu czekało już nakupionych kilka paczek pieluszek Pampers Pure Protection i Premium Care. Chyba najfajniejsze dla nas okazały się Pure Protection, ale ta cena… Spróbowaliśmy pieluszek Dada i teraz jest to nasz produkt pierwszego wyboru. Dobry stosunek jakości do ceny. Nigdy nie było odparzenia i uczulenia. W zasadzie wszystkie pieluchy były pod tymi względami odpowiednie, więc tutaj ewidentnie wygrała cena.

Źródło: informacja prasowa UOKiK

Pełny komunikat dostępny tutaj.