fbpx Skip to main content

Dla wielu kobiet niepodważalnym, pierwszym objawem ciąży jest brak spodziewanej miesiączki. Okazuje się jednak, że organizm często jeszcze przed tym terminem daje znać, że w jego wnętrzu dzieje się coś niezwykłego – powstaje nowe życie. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak rozpoznać wczesną ciążę?

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Choć może wydawać się to mało realne – bo przecież jest jeszcze za wcześnie nawet na wykonanie testu ciążowego – niektóre kobiety bardzo szybko podejrzewają, że coś jest na rzeczy. Wczesne objawy ciąży nie są dziełem przypadku – odpowiadają za nie niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu hormony. Najważniejszą rolę w organizmie przyszłej mamy odgrywa progesteron i gonadotropina kosmówkowa.

Krwawienie implantacyjne
U niespełna jednej trzeciej kobiet występuje krwawienie implantacyjne. Wbrew powszechnej opinii bardzo trudno jest je pomylić z okresem – jest mniej obfite i dużo jaśniejsze od krwi miesiączkowej (zazwyczaj jest jasno- lub ciemnoróżowe). Pojawia się zwykle 6 do 12 dni po zapłodnieniu.

Tkliwość i obrzęk piersi
Już w pierwszych dniach po poczęciu piersi stają się obrzmiałe, ciepłe, wrażliwe i bolące przy dotyku. To jeden z pierwszych objawów ciąży, które odczuwa zdecydowana większość kobiet. Na zmiany hormonalne reagują także otoczki wokół brodawek. Stają się ciemniejsze, rosną, a nawet pojawiają się na nich gruczoły Montgomery’ego – niewielkie, wytwarzające sebum guzki. Mnie ten objaw osobiście nie dotknął, ale piszę o nim, bo wiele z moich koleżanek zaobserwowały te symptomy u siebie jako pierwsze.

Senność i zmęczenie
I tutaj się zaczyna…

Do najczęściej występujących pierwszych objawów ciąży należy również ciągłe zmęczenie. Kobiecie spodziewającej się dziecka trudno jest podnieść rano głowę z poduszki, a gdy nawet się to uda, to dotrwanie do końca dnia wydaje się być już rzeczą niemożliwą. Na tym etapie organizm przyszłej mamy pracuje na najwyższych obrotach, dlatego senność, a nawet wyczerpanie, nie są niczym niezwykłym. Ciało daje też w ten sposób znać, żeby trochę zwolnić i zadbać o siebie – z tego powodu warto znaleźć więcej czasu na sen oraz spokojny spacer.

Ok, a jak to wygląda w praktyce? Pewnie niejedna z Was to przechodziła. U mnie to były “zjazdy” energetyczne nawet dwa razy dziennie, które kończyły się przymusowymi drzemkami. Na szczęście w okolicy 12 tygodnia to minęło. Ale było coś, co okazało się jeszcze większym hardcore’m.

Nudności i wymioty
Nudności, którym często towarzyszą również wymioty, są chyba najbardziej charakterystycznym pierwszym objawem ciąży. W porównaniu do wcześniej wymienionych symptomów, nudności pojawiają się jednak później – dopiero w okolicach 6 tygodnia ciąży. Choć nazywane są porannymi, zdarza się, że trwają przez cały dzień (a nawet całą noc). Mdłości, często połączone również z wymiotami, dotykają aż trzy czwarte kobiet. Zwykle ten niezbyt przyjemny objaw zanika między 12 a 14 tygodniem ciąży.

U mnie nudności i wymioty połączyły się nadwrażliwością na zapachy. Do tego stopnia, że wchodząc do Lidla czy Biedronki drażnił mnie unoszący się w tych sklepach zapach do tego stopnia, że powodował odruchy wymiotne. W ogóle odruchy wymiotne były bardziej męczące niż same wymioty. Tym sposobem schudłam 5 kg w pierwszym trzymestrze, bo jak nietrudno się domyślić – wszystkiemu towarzyszył brak apetytu.

Częste oddawanie moczu
Częste oddawanie moczu jest objawem, który pojawia się już w pierwszych tygodniach ciąży – później na kilkanaście tygodni znika, by tuż przed porodem wrócić ze zdwojoną siłą (serio, w 3. trymestrze możecie równie dobrze rozbić sobie camping w łazience). W pierwszym trymestrze zwiększa się ilość moczu i poprawia praca nerek, przez co częstsze wizyty w toalecie są praktycznie nieuniknione. Z każdym dniem macica się powiększa, naciskając coraz mocniej na pęcherz – ucisk ten minie jednak w drugim trymestrze, gdy macica zacznie przesuwać się w górę jamy brzusznej. Częste oddawanie moczu powróci, gdy macica będzie opuszczać się w dół, w stronę spojenia łonowego – czyli w okolicach 9 miesiąca.

Zachcianki ciążowe i awersje pokarmowe
Nie uznałabym tego za pierwszy objaw bardzo wczesnej ciąży, ale naczytałam się jednak, ze wiele kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży zauważa, że jedne potrawy smakują im bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – inne z kolei, kiedyś ulubione, trafiają właśnie na listę dań zakazanych. Za zachcianki ciążowe i awersje pokarmowe odpowiada szalejąca w organizmie burza hormonalna. Można spotkać się również z twierdzeniem, że nietypowe upodobania są wysyłanym przez organizm sygnałem, z którego można wyczytać jego najważniejsze potrzeby. U mnie niekwestionowaną zachcianką były jabłka, jednak chętka na nie wpadła dopiero w 2. trymestrze.

Brak spodziewanej miesiączki
Spóźniający się okres jest chyba najbardziej bezspornym dowodem ciąży – zwłaszcza dla kobiet, które miesiączkują regularnie i obserwują swój cykl. To także dobry moment, by potwierdzić swoje przypuszczenia. Przyszłe mamy najczęściej sięgają po domowe testy ciążowe, które są skuteczne, tanie i proste w użyciu. Ostatecznym potwierdzeniem dla magicznych dwóch kresek jest badanie ultrasonograficzne wykonane przez ginekologa – zwykle już 4 tygodnie po zapłodnieniu można sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, u mnie w 6 tygodniu widoczne (a w zasadzie słyszalne) było już bicie serca.

Zostaw komentarz