fbpx

Niezły hardcore. Czyli pierwsze objawy ciąży

Dla wielu kobiet niepodważalnym, pierwszym objawem ciąży jest brak spodziewanej miesiączki. Okazuje się jednak, że organizm często jeszcze przed tym terminem daje znać, że w jego wnętrzu dzieje się coś niezwykłego – powstaje nowe życie. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak rozpoznać wczesną ciążę?

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu. Choć może wydawać się to mało realne – bo przecież jest jeszcze za wcześnie nawet na wykonanie testu ciążowego – niektóre kobiety bardzo szybko podejrzewają, że coś jest na rzeczy. Wczesne objawy ciąży nie są dziełem przypadku – odpowiadają za nie niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu hormony. Najważniejszą rolę w organizmie przyszłej mamy odgrywa progesteron i gonadotropina kosmówkowa.

Krwawienie implantacyjne
U niespełna jednej trzeciej kobiet występuje krwawienie implantacyjne. Wbrew powszechnej opinii bardzo trudno jest je pomylić z okresem – jest mniej obfite i dużo jaśniejsze od krwi miesiączkowej (zazwyczaj jest jasno- lub ciemnoróżowe). Pojawia się zwykle 6 do 12 dni po zapłodnieniu.

Tkliwość i obrzęk piersi
Już w pierwszych dniach po poczęciu piersi stają się obrzmiałe, ciepłe, wrażliwe i bolące przy dotyku. To jeden z pierwszych objawów ciąży, które odczuwa zdecydowana większość kobiet. Na zmiany hormonalne reagują także otoczki wokół brodawek. Stają się ciemniejsze, rosną, a nawet pojawiają się na nich gruczoły Montgomery’ego – niewielkie, wytwarzające sebum guzki. Mnie ten objaw osobiście nie dotknął, ale piszę o nim, bo wiele z moich koleżanek zaobserwowały te symptomy u siebie jako pierwsze.

Senność i zmęczenie
I tutaj się zaczyna…

Do najczęściej występujących pierwszych objawów ciąży należy również ciągłe zmęczenie. Kobiecie spodziewającej się dziecka trudno jest podnieść rano głowę z poduszki, a gdy nawet się to uda, to dotrwanie do końca dnia wydaje się być już rzeczą niemożliwą. Na tym etapie organizm przyszłej mamy pracuje na najwyższych obrotach, dlatego senność, a nawet wyczerpanie, nie są niczym niezwykłym. Ciało daje też w ten sposób znać, żeby trochę zwolnić i zadbać o siebie – z tego powodu warto znaleźć więcej czasu na sen oraz spokojny spacer.

Ok, a jak to wygląda w praktyce? Pewnie niejedna z Was to przechodziła. U mnie to były “zjazdy” energetyczne nawet dwa razy dziennie, które kończyły się przymusowymi drzemkami. Na szczęście w okolicy 12 tygodnia to minęło. Ale było coś, co okazało się jeszcze większym hardcore’m.

Nudności i wymioty
Nudności, którym często towarzyszą również wymioty, są chyba najbardziej charakterystycznym pierwszym objawem ciąży. W porównaniu do wcześniej wymienionych symptomów, nudności pojawiają się jednak później – dopiero w okolicach 6 tygodnia ciąży. Choć nazywane są porannymi, zdarza się, że trwają przez cały dzień (a nawet całą noc). Mdłości, często połączone również z wymiotami, dotykają aż trzy czwarte kobiet. Zwykle ten niezbyt przyjemny objaw zanika między 12 a 14 tygodniem ciąży.

U mnie nudności i wymioty połączyły się nadwrażliwością na zapachy. Do tego stopnia, że wchodząc do Lidla czy Biedronki drażnił mnie unoszący się w tych sklepach zapach do tego stopnia, że powodował odruchy wymiotne. W ogóle odruchy wymiotne były bardziej męczące niż same wymioty. Tym sposobem schudłam 5 kg w pierwszym trzymestrze, bo jak nietrudno się domyślić – wszystkiemu towarzyszył brak apetytu.

Częste oddawanie moczu
Częste oddawanie moczu jest objawem, który pojawia się już w pierwszych tygodniach ciąży – później na kilkanaście tygodni znika, by tuż przed porodem wrócić ze zdwojoną siłą (serio, w 3. trymestrze możecie równie dobrze rozbić sobie camping w łazience). W pierwszym trymestrze zwiększa się ilość moczu i poprawia praca nerek, przez co częstsze wizyty w toalecie są praktycznie nieuniknione. Z każdym dniem macica się powiększa, naciskając coraz mocniej na pęcherz – ucisk ten minie jednak w drugim trymestrze, gdy macica zacznie przesuwać się w górę jamy brzusznej. Częste oddawanie moczu powróci, gdy macica będzie opuszczać się w dół, w stronę spojenia łonowego – czyli w okolicach 9 miesiąca.

Zachcianki ciążowe i awersje pokarmowe
Nie uznałabym tego za pierwszy objaw bardzo wczesnej ciąży, ale naczytałam się jednak, ze wiele kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży zauważa, że jedne potrawy smakują im bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – inne z kolei, kiedyś ulubione, trafiają właśnie na listę dań zakazanych. Za zachcianki ciążowe i awersje pokarmowe odpowiada szalejąca w organizmie burza hormonalna. Można spotkać się również z twierdzeniem, że nietypowe upodobania są wysyłanym przez organizm sygnałem, z którego można wyczytać jego najważniejsze potrzeby. U mnie niekwestionowaną zachcianką były jabłka, jednak chętka na nie wpadła dopiero w 2. trymestrze.

Brak spodziewanej miesiączki
Spóźniający się okres jest chyba najbardziej bezspornym dowodem ciąży – zwłaszcza dla kobiet, które miesiączkują regularnie i obserwują swój cykl. To także dobry moment, by potwierdzić swoje przypuszczenia. Przyszłe mamy najczęściej sięgają po domowe testy ciążowe, które są skuteczne, tanie i proste w użyciu. Ostatecznym potwierdzeniem dla magicznych dwóch kresek jest badanie ultrasonograficzne wykonane przez ginekologa – zwykle już 4 tygodnie po zapłodnieniu można sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, u mnie w 6 tygodniu widoczne (a w zasadzie słyszalne) było już bicie serca.

Podobne wpisy

Ostatnio dodane