Wreszcie! Dotarłam na „Karową” i to osobiście. Przywitała mnie Pani Małgorzata Knaś, położna oddziałowa i do mojej dyspozycji oddała salę „Sosna”, w której wspólnie z personelem porozmawiałam o przebiegu porodów na tym oddziale. W poniższym artykule, tradycyjnie już, oddaję Wam pigułkę informacji na temat bloku porodowego Szpitala Klinicznego im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie.
Blok porodowy oraz katedra położnictwa i ginekologii posiadają III, czyli najwyższy stopień referencyjności. Placówka zapewnia najwyższe standardy opieki klinicznej w związku z prowadzeniem działalności dydaktycznej i badawczej w dziedzinie nauk medycznych. W takich placówkach profesjonalne wsparcie znajdą przede wszystkim kobiety w ciążach wysoce zagrożonych, które niosą ze sobą ryzyko urodzenia dziecka przed 31. tygodniem ciąży.
PORÓD NA KAROWEJ
– W szpitalu niezmiennie odbywają się porody rodzinne. Partner może przebywać z pacjentką od momentu uznania jej za rodzącą. Po porodzie – jeśli nie ma przeciwwskazań neonatologicznych – pacjentka może przebywać z dzieckiem w kontakcie „skóra do skóry” przez 2 godziny. Kangurować może również partner.
– Szczegółowe informacje dotyczące porodów rodzinnych znajdują się tutaj.
Niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego to:
· aromaterapia,
· TENS,
· worek sako,
· prysznic,
· ciepłe oraz zimne okłady,
· możliwość przybierania dogodnych pozycji na piłce,
· muzykoterapia.
Farmakologiczne metody łagodzenia bólu to:
· znieczulenie zewnątrzoponowe,
· znieczulenie wziewne (gaz Entonox).
– Na każdej sali jest dostępne mobilne KTG.
– Możliwe jest komercyjne skorzystanie z usługi położnej przy porodzie. Koszt takiej usługi to 1800 zł. Obejmuje dyspozycyjność wybranej położnej do porodu od 36 tygodnia ciąży.
– Na kwalifikację do planowanego cięcia cesarskiego można zapisać się po 32 tygodniu ciąży. Odbywa się ona w przychodni przyszpitalnej, wcześniej trzeba się umówić telefonicznie.
– Partner nie może przebywać na sali cięciowej, ale może kangurować dziecko do 2 godzin po cięciu na sali pooperacyjnej.
PO PORODZIE
– Po porodzie do dyspozycji jest Certyfikowany Doradca Laktacyjny oraz psycholog.
– Wędzidełka na oddziale ginekologiczno-położniczym sprawdza neonatolog.
– Możliwe jest wykupienie dodatkowej opieki pielęgnacyjnej dla matki i dziecka po cięciu cesarskim. Koszt to 40 zł za godzinę. Minimalna liczba godzin do wykupienia to 10. Zapotrzebowanie należy zgłosić położnym dyżurnym na oddziale.
INFRASTRUKTURA
– Dostępnych jest 5 sal porodowych jednoosobowych (Sosnowa, Rumiankowa, Słonecznikowa, Wrzosowa, Nagietkowa), każda z własną łazienką. Każda sala porodowa posiada też klimatyzację. W jednej z sal dostępna jest wanna, która umożliwia porody do wody. Tu zobaczysz moje krótkie wideo z wizyty w sali Sosnowej.
– Na oddziale położniczym jest 15 sal poporodowych, głównie 2- i 3-osobowe. Dostępna jest jedna „jedynka”.
– W salach poporodowych nie są dostępne dodatkowe artykuły higieniczne dla noworodka czy położnicy, pacjentka powinna mieć wszystko ze sobą, zgodnie z najnowszą listą udostępnioną przez szpital tutaj.
– Nie ma sal dostępnych do wynajęcia odpłatnie.
– Na oddziale położniczym dostępny jest kącik kuchenny, w którym jest czajnik, mikrofalówka oraz podgrzewacz do mleka.
WARUNKI POBYTU
– Godziny posiłków dla położnic to: 8:00 (śniadanie), 13:00 (obiad) oraz 17:00 (kolacja).
– Istnieje możliwość wyboru menu: wegetariańskie, wegańskie, cukrzycowe, wątrobowe, bezmleczne.
– Odwiedziny pacjentek są możliwe zgodnie z informacjami na stronie szpitala tutaj.
– Standardowo pacjentka przebywa po porodzie siłami natury w szpitalu 2-3 doby, a po cięciu cesarskim – 3-4 doby, jednak finalnie zależy to od decyzji lekarza.
– Szpital im. Księżnej Anny Mazowieckiej jest szpitalem klinicznym, dlatego na jego terenie przebywają studenci. Uczestniczą w zabiegach oraz procedurach, mogą być obecni także przy porodzie. Zawsze jednak pacjentka może się na to nie zgodzić.
INNE
– Odsetek nacięć krocza w 2021 r. wyniósł 42%.
– Podczas pobytu w szpitalu można wypożyczyć laktator klasy szpitalnej.
– Noworodki, które muszą być dokarmione mlekiem modyfikowanym ze wskazań otrzymują mleko szpitalne. Marka mleka modyfikowanego jest zależna od wyników postępowań przetargowych na mleko modyfikowane.
– Możliwy jest poród z partnerem (lub inną osobą bliską) oraz doulą jednocześnie.
– Przy szpitalu działa szkoła rodzenia finansowana ze środków m.st. Warszawy, która jest bezpłatna dla kobiet płacących podatki w Warszawie lub zameldowanych tu na stałe lub czasowo. Zapisy odbywają się telefonicznie pod nr tel.: 22 59 66 284.
– Na KTG można zapisywać się również telefonicznie pod nr tel.: 22 59 66 403 – pierwsze KTG powinno być umówione w dniu przewidywanego terminu porodu.
Sprawdź opinie moich czytelniczek o porodzie w Szpitalu na Karowej.
Polub mnie na Instagramie, aby być na bieżąco: