fbpx

Test prenatalny NIFTY – gdzie go zrobić w Warszawie?

Test NIFTY jest jednym z najdokładniejszych badań prenatalnych. Jednocześnie jest bezpieczny, nie wiąże się z ryzykiem poronienia. Już od 10 tygodnia ciąży pozwala sprawdzić zdrowie dziecka w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 18. (zespół Edwardsa), trisomii 13. (zespół Patau) i innych chorób genetycznych. Jego prawidłowy wynik może pozwolić na uniknięcie badań inwazyjnych oraz odzyskać spokój, tak ważny w czasie ciąży. Sprawdź na czym polega NIFTY, gdzie zrobić test w Warszawie oraz dlaczego warto.

/MATERIAŁ PARTNERA/

Czym jest test NIFTY?
Test NIFTY (Noninvasive Fetal Trisomy Test) to nieinwazyjne badanie prenatalne, które pozwala przeanalizować zdrowie dziecka w kierunku różnych chorób genetycznych (takich jak np. trisomia 21., czyli zespół Downa). NIFTY wykonuje się po 10. tygodniu ciąży, na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej (10 ml), pobranej z żyły odłokciowej podobnie jak do morfologii.

NIFTY analizuje próbkę zawierającą materiał genetyczny dziecka (inaczej wolne płodowe DNA), z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS i zaawansowanych analiz boinformatycznych. To dlatego NIFTY jest tak skuteczny i jednocześnie bezpieczny. Czułość NIFTY jest o wiele wyższa niż w innych badaniach prenatalnych, takich jak np. test PAPP-A. Wynosi ponad 99% dla trisomii 21, co zostało potwierdzone w największym badaniu na świecie, które obejmowało 146 958 ciąż [1]. Badanie jest bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem poronienia czy infekcji wewnątrzmacicznej. Wynik dostępny jest szybko, bo maksymalnie do 10 dni roboczych (często szybciej, nawet 5-6 dni).

Kiedy warto wykonać test NIFTY?
Test NIFTY jest polecany dla wszystkich mam, które chcą mieć wiedzę na temat zdrowia dziecka już na etapie ciąży. W szczególności warto go wykonać, gdy w przeszłości w rodzinie lub poprzedniej ciąży zdarzały się choroby genetyczne, kiedy ciężarna ma więcej niż 35 lat, występują wątpliwości o zdrowie dziecka, a także, gdy przesiewowe badania prenatalne (takie jak PAPP-A, USG) dały wyniki wskazujące na podwyższone ryzyko trisomii.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku testu złożonego lekarz może zlecić wykonanie diagnostyki inwazyjnej (np. amniopunkcji) lub badań wolnego płodowego DNA [2], takich jak test NIFTY. Jeśli wynik badań wolnego płodowego DNA będzie prawidłowy, to mimo złego wyniku testu PAPP-A, para może uniknąć badań inwazyjnych (takich jak amniopunkcja) i odzyskać spokój związany ze zdrowiem dziecka.

NIFTY to jedyny nieinwazyjny test prenatalny z ubezpieczeniem
NIFTY to jedyne nieinwazyjne badanie prenatalne z ubezpieczeniem wyniku. Jeśli badanie da wynik fałszywie negatywny (test nie wykryje nieprawidłowości, która występuje) rodzice mogą wnioskować o wypłatę wysokiego odszkodowania (do około 210 000 złotych w zależności od kursu walutowego). Takie wyniki są rzadkie i mogą pojawić się także w innych nieinwazyjnych testach prenatalnych, jednak tylko w NIFTY rodzice mogą uzyskać odszkodowanie. Ubezpieczenie NIFTY pro obejmuje cały zakres badanych chorób (94) oraz również wynik pozytywny (nieprawidłowy). W takiej sytuacji pozwala na refundację badań prenatalnych diagnostycznych, które są zalecane przy takim rezultacie. Refundacja pozwala na wypłatę do około 2600 zł (w zależności od kursu walutowego).

NIFTY pro to najszersza wersja NIFTY
Test NIFTY pro to najszersze spośród wszystkich badań NIFTY, które pozwala zbadać dziecko w kierunku trisomii 21. (zespół Downa), trisomii 18. (zespół Edwardsa), trisomii 13. (zespół Patau), a także innych nieprawidłowości. Bada nie tylko najczęstsze trisomie, ale też zmiany liczby innych chromosomów, a także mikrodelecje i mikroduplikacjde. W sumie badanie NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, dostarcza również informacji na temat płci dziecka (na życzenie rodziców).

Gdzie zrobić test NIFTY pro w Warszawie?
Gdzie można wykonać najszerszą na rynku wersją testu NIFTY? Warszawa to miasto, w którym dostępne jest badanie NIFTY pro z konsultacją z lekarzem genetykiem w cenie badania (w przypadku uzyskania nieprawidłowego, pozytywnego wyniku NIFTY pro).

Na badanie można się udać do jednego z 7 punktów pobrań testDNA w dogodnych lokalizacjach w stolicy. Możliwe jest również zamówienie pobrania próbki podczas wizyty domowej w cenie badania. Ta druga opcja pozwala wykonać NIFTY pro bez wychodzenia z domu, gdyż wynik wydawany jest online.

W dniu pobrania próbki do NIFTY pro nie trzeba być na czczo, wskazane jest jedynie większe spożycie płynów, podobnie jak ma to miejsce przy morfologii. Pobranie próbki krwi jest praktycznie bezbolesne, natomiast wyniki testu NIFTY pro są dostępne w wygodnej postaci online w bezpiecznym Panelu Pacjenta, maksymalnie do 10 dni roboczych (zwykle 5-6).

Test NIFTY pro w Warszawie w testDNA można umówić na stronie https://testnifty-warszawa.pl/

Dlaczego warto wybrać test NIFTY pro w testDNA?
• Badanie jest dostępne na miejscu w punktach pobrań oraz w domu (z dojazdem pielęgniarki). W obu przypadkach pobranie próbki jest w cenie badania, nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.
• W cenie badania jest konsultacja nieprawidłowego wyniku z lekarzem genetykiem. Lekarz wyjaśnia znaczenie rezultatu i zaleca dalsze postępowanie.
• Dostępne są najszybsze terminy badań, nawet w dniu umówienia.
• Wynik można pobrać wygodnie online w bezpiecznym Panelu Pacjenta.
• Dostępne są raty i płatności bezpłatnie odroczone (P24NOW).
• Codzienna pomoc – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu, również w święta.

Źródła:

  1. Zhang H. et al. Non-invasive prenatal testing for trisomies 21, 18 and 13: clinical experience from 146,958 pregnancies. Ultrasound in Obstetrics & Gynecology 2015, 45(5): 530-8.
  2. Rekomendacje PTGiP oraz PTGC dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022, 7 (1): 20–33

Podobne wpisy

Ostatnio dodane