Na Bielanach mieszkałam 8 lat, a SOR tego szpitala mogłabym odmienić przez wszystkie przypadki. Na porodówkę osobiście nie dotarłam, ale nie wyobrażałam sobie tego cyklu bez opisania Szpitala Bielańskiego. Placówka zlokalizowana przy ul. Cegłowskiej 80 liczy już sobie ponad 60 lat. Oto, co powinnyście wiedzieć o tamtejszej porodówce.
O PORODÓWCE
Klinika Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego pozostaje wiodącym w kraju ośrodkiem diagnostyki i terapii prenatalnej, szczególnie terapii wewnątrzmacicznej w ciążach mnogich oraz w przypadku leczenia wad płodu. Klinika prowadzi pacjentki cierpiące na różnorodne schorzenia przewlekłe, wymagające kompleksowej wielospecjalistycznej opieki lekarskiej, oraz specjalizuje się w opiece nad ciężarnymi z nadciśnieniem tętniczym i hipotrofią płodu.
Klinika posiada III stopień referencyjności, czyli najwyższy pod względem kompetencji, sprzętu i umiejętności personelu lekarsko-pielęgniarskiego, w leczeniu i opiece najbardziej chorych noworodków, w tym noworodków skrajnie niedojrzałych, z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała oraz wadami wrodzonymi.
Warto też nadmienić, o czym wspominałam w artykule o Szipitalu Inflancka, że w 2022 r. planowane jest połączenie obu tych placówek i stworzenie Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Tu możecie przeczytać o tym więcej. Szczegółów, czyli konkretnych terminów tej fuzji – przynajmniej publicznie – brak.
PORÓD
· Poród drogami natury odbywa się w jednoosobowej sali porodowej, w której osoba towarzysząca rodzącej może przebywać z nią cały czas. W przypadku cięć cesarskich osoba towarzysząca jest obecna na bloku operacyjnym oraz towarzyszy mamie na sali pooperacyjnej.
· Po porodzie fizjologicznym pacjentka przebywa w sali porodowej jeszcze przez 2 godziny po porodzie. Przez cały ten czas może być z nią osoba towarzysząca i mogą wspólnie kangurować noworodka. Analogiczna sytuacja ma się w przypadku cięcia cesarskiego – również możliwe jest kangurowanie przez partnera na sali pooperacyjnej.
· Podczas porodu pacjentka szpitala może korzystać z prysznica, piłki, drabinek, worka sako; może przybierać pozycje wertykalne, stosować techniki oddechowe. Na życzenie dostępne są również farmakoterapia oraz znieczulenie zewnątrzoponowe.
· Szpital deklaruje prowadzenie aktywnego porodu siłami natury, wspierając wybór dogodnej dla rodzącej pozycji ciała.
· Kwalifikacja do planowych cięć cesarskich odbywa się w Punkcie Konsultacyjnym Poradni Przyszpitalnej we wtorki i czwartki w godzinach 13-14. Na kwalifikację zgłaszają się pacjentki, którym lekarz wystawił skierowanie do szpitala na zakończenie ciąży cięciem cesarskim, niezależnie od tygodnia ciąży.

PO PORODZIE
Do dyspozycji pacjentek pozostaje doradca laktacyjny, fizjoterapeuci (w przypadku wskazań lekarskich możliwe są również zabiegi fizjoterapeutyczne w trakcie hospitalizacji) oraz konsultant dietetyk.
INFRASTRUKTURA
· Na bloku porodowym dostępne są cztery jednoosobowe sale porodowe, wyposażone w odrębne łazienki z prysznicami, a także piłki, worki sako i drabinki.
· Na oddziale położniczym jest 8 sal poporodowych dla pacjentek. Wszystkie wyposażone są w węzły sanitarne oraz stanowiska do higieny i pielęgnacji noworodka.
· Szpital zapewnia strój do porodu, podkłady jednorazowe, koszule flizelinowe, a także środki do higieny intymnej.
WARUNKI POBYTU
· Na oddziale położniczym do dyspozycji pacjentek są mikrofalówka, lodówka oraz czajniki.
· Możliwy jest wybór diety: bezglutenowej, bezmlecznej, bezmięsnej, cukrzycowej, wegetariańskiej, wegańskiej i lekkostrawnej.
· Godziny posiłków dla położnic to:
8:00 – śniadanie,
9:00 – drugie śniadanie,
12:00 – obiad,
16:00 – podwieczorek,
18:00 – kolacja
· Możliwe jest wypożyczenie laktatora w czasie trwania hospitalizacji. Do dyspozycji są laktatory Medela Symphony.
· Oddział dysponuje różnymi rodzajami mleka modyfikowanego: przeznaczonego do karmienia wcześniaków (Nenatal, PreNAN), dla specjalnych potrzeb żywieniowych (Bebilon HA, Bebilon Pepti, Bebilon Pepti MCT, NAN HA), a także mleka podstawowe (Bebilon 1, NAN 1, Hip 1).
· Szpital prowadzi politykę rooming-in oraz promowania karmienia piersią. Dokarmianie mieszankami stosowane jest jedynie po uzgodnieniu z lekarzem neonatologiem. W trakcie hospitalizacji noworodkom podawane jest szpitalne mleko modyfikowane.
INNE
· W 2021 roku w 59% porodów drogami natury wykonano nacięcie krocza. Obejmuje to również porody wcześniacze oraz mnogie.
· Przy porodzie siłami natury może uczestniczyć jedna osoba towarzysząca, może to być również doula (ale nie może być to np. doula + partner).
· Przy szpitalu funkcjonuje Szkoła Rodzenia finansowana ze środków budżetowych m.st. Warszawy. Dodatkowe informacje u oraz zapisy w godzinach 9:00 – 16:00 u Pani Kariny Strusińskiej pod numerem tel. 508-858-043.
· Potwierdzałam tę informację dwukrotnie, bo czytałam sprzeczne opinie na temat możliwości wykupienia indywidualnej usługi położnej, ale sekretariat oddziału ginekologiczno-położniczego utrzymuje, że na ten moment nie ma takiej możliwości.
Jeśli interesują Cię opinie moich czytelniczek o tym szpitalu, sprawdź moją podstronę, którą stworzyłam do zbierania opinii.
A jeśli chcesz być na bieżąco z moimi treściami, zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie: