Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, od czerwca 2024 r., każda kobieta ciężarna może wykonać badania prenatalne bezpłatnie – są one refundowane już przez NFZ. Program badań Prenatalnych obejmuje badania zarówno w I trymestrze, jak i w II trymestrze.
Dotychczas bezpłatne badania prenatalne refundowane przez NFZ obejmowały kobiety, które ukończyły 35 rok życia. Teraz granica wiekowa została zniesiona i może z nich korzystać każda kobieta w ciąży. To nie tylko znaczne zwiększenie dostępności do profilaktyki zdrowotnej w tak ważnym okresie życia kobiety, ale także spora oszczędność finansowa. Do wykonania badań potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, zawierające
Co zatem aktualnie obejmuje Program Badań Prenatalnych?
Badania nieinwazyjne:
- USG ciąży pomiędzy 11 a 14 tc. (czyli tzw. USG I trymestru) oraz USG ciąży pomiędzy 18 a 22 tc. (tzw. USG II tryestru)
- badania biochemiczne w zależności od wieku ciąży – PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol
Badania inwazyjne: - ich zadaniem jest weryfikacja wątpliwego wyniku uzyskanego drogą badań nieinwazyjnych,
- badania inwazyjne polegają na pobraniu płynu owodniowego lub fragmentów tkanek płodu do analizy,
- badania te to amniopunkcja genetyczna, biopsja kosmówki lub kordocenteza.
Bezpłatne badania prenatalne – gdzie w Warszawie?
Bezpłatne badania prenatalne można wykonać już w wielu miejscach w Warszawie. Wybór obejmuje zarówno przychodnie przyszpitalne, jak i prywatne placówki, posiadające kontrakty z NFZ. Aktualna rozpiska placówek medycznych świadczących te usługi medyczne znajduje się tutaj. Po wejściu należy ustawić filtr na właściwe województwo, a w rubryce nazwa programu wpisać „Badania prenatalne”.