fbpx

Poród w Medicover – informacje, które mogą Ci się przydać

Tu przyjeżdżają nie tylko pacjentki z Warszawy i okolic, ale także z innych miast w Polsce. Niektórzy piszą, że jest tu jak w hotelu. Szpital Medicover jest komercyjnym ośrodkiem, który cieszy się dużą popularnością wśród przyszłych mam. Sama tu rodziłam, a odnośnik do mojej opinii znajdziecie na końcu artykułu. Postanowiłam zadać kilka pytań przedstawicielom prasowym szpitala, aby przedstawić Wam najbardziej aktualne informacje dotyczące tej porodówki. Sprawdźcie, jak wygląda poród w Medicover.

O ODDZIALE

Klinika Położnictwa Medicover posiada II stopień referencyjności, co oznacza, że świadczy specjalistyczną opiekę nad kobietami w zagrożonych ciążach, a także sprawuje opiekę nad dziećmi urodzonymi przed 35 tygodniem ciąży oraz z niską masą urodzeniową. Na terenie placówki znajduje się także Oddział Neonatologii i Intensywnej Opieki nad Noworodkiem (NICU). Tak, jak pozostałe Kliniki w szpitalu Medicover, oddział położniczy świadczy okołoporodowe usługi w zakresie komercyjnym. Oprócz porodów, pacjentki mogą skorzystać z płatnego pobytu na oddziale patologii ciąży. W ramach oferowanych pakietów porodowych dostępne są trzy opcje: poród naturalny (8900 zł), cesarskie cięcie (12 900 zł) oraz pakiet prestige (20 900 zł) [stan na 4.02.2022]. Szczegóły poszczególnych pakietów, które oprócz samego porodu, zawierają m.in. USG na końcu ciąży, kontrolne KTG, konsultacje ze specjalistami, znajdziecie pod tym linkiem.

poród w medicover
Klinika Położnictwa w Szpitalu Medicover, źródło: materiały prasowe

PORÓD W MEDICOVER

W szpitalu odbywają się porody rodzinne. Po porodzie, osoba towarzysząca może przebywać na oddziale przez 4 godziny (jeśli pacjentka przebywa w pokoju jednoosobowym), a w przypadku wyboru pobytu w pokoju rodzinnym (jako dodatkowo płatna opcja) – do końca pobytu pacjentki w szpitalu.

Podobnie ma się w przypadku cięcia cesarskiego. Po porodzie tą drogą partner pacjentki może pozostać na oddziale 4 godziny w przypadku wyboru pokoju jednoosobowego lub do końca pobytu w pokoju rodzinnym. Partner pacjentki może kangurować dziecko o ile stan noworodka na to pozwala.

poród w medicover
źródło: materiały prasowe

Jeśli chodzi o sam przebieg porodu, to niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu stosowane w szpitalu to:

• Immersja wodna– sale porodowe są wyposażone w wanny i prysznice,
• okłady termiczne,
• aparat TENS,
• rodząca może również przyjmować dogodne dla siebie pozycje porodowe z wykorzystaniem piłki, podwieszanej liny oraz stołka porodowego.

Ponadto, jak zaznacza mgr Jeanette Kalyta – Kierownik Zespołu Położnych w Szpitalu Medicover:

Aktywność fizyczna pacjentki rodzącej zawsze jest wspierana przez zespół lekarzy i położnych, o ile sytuacja położnicza na to pozwala. Położne zachęcają pacjentki do wyboru wygodnej pozycji i podpowiadają która z pozycji porodowych może być pomocna.

W szpitalu są też dostępne farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu. To znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. O sposobie znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog w porozumieniu z lekarzem ginekologiem- położnikiem oraz położną.

poród w medicover
źródło: materiały prasowe

• Poród przyjmuje położna dyżurująca, jednak możliwe jest wykupienie dedykowanej opieki położnej w trakcie porodu. Koszt to 1500 zł. Ich lista znajduje się tutaj. Może to być również położna spoza struktur szpitala, jeżeli ma podpisaną umowę ze Szpitalem Medicover i uzyskała merytoryczną akceptację położnej koordynującej oddział.

• Możliwa jest również opieka dedykowanego lekarza ginekologa-położnika (wybranego przez pacjentkę) w trakcie porodu. Koszt to 2500 zł. Może to być również lekarz spoza struktur szpitala, jeżeli ma podpisaną umowę ze Szpitalem Medicover i uzyskał merytoryczną akceptację ordynatora oddziału.

FORMALNOŚCI

Na ogół przed porodem i hospitalizacją należy podpisać ze szpitalem umowę. Jednak dla pacjentek, które zdecydują się już po planowanym terminie porodu, też jest taka możliwość:

Pacjentka może zgłosić się do szpitala Medicover na każdym etapie ciąży, także po terminie porodu. Podpisując umowę Pacjentka wybiera pakiet porodowy z którego chce skorzystać. Nie ma możliwości odliczenia od zakupionego pakietu konkretnych usług np. niewykorzystane zapisy KTG czy badanie USG. Jeśli Pacjentka nie zdąży odbyć konsultacji z anestezjologiem lub neonatologiem, konsultacje te odbywają się w oddziale, po przyjęciu – podkreśla Jeannette Kalyta.

PO PORODZIE

Po porodzie do dyspozycji pacjentki są specjaliści tacy jak:

  • doradca laktacyjny (porada laktacyjna odbywa się w dniu wypisu, gdy nie ma żadnych trudności z laktacją; gdy pojawiają się trudności, wszystkie położne dyżurne wspierają pacjentkę od razu w rozpoczęciu laktacji),
  • dietetyk,
  • fizjoterapeuta uroginekologiczny.

INFRASTRUKTURA

• W Klinice Położnictwa są trzy, w pełni wyposażone, sale porodowe.

• Dostępnych jest 20 sal poporodowych, z czego 17 przystosowanych do pobytu partnera bądź innej osoby towarzyszącej (w nich są kanapy dla osoby towarzyszącej). Sale wyposażone są w telewizory, dostęp do sieci WiFi oraz węzły sanitarne. W każdej sali znajdują się podstawowe przybory toaletowe oraz szlafroki i ręczniki.

poród w medicover
źródło: materiały prasowe

WARUNKI POBYTU

• Na oddziale położniczym dostępne jest pomieszczenie, w którym znajduje się kuchenka mikrofalowa, czajnik, zmywarka, lodówka oraz wyparzacz do butelek. Szpital zapewnia też kubki jednorazowe, herbatę, kawę rozpuszczalną i mleko. Ponadto w korytarzach oddziału znajdują się dystrybutory z wodą mineralną.

• Po przyjęciu na oddział, pacjentka może zgłosić preferencje dietetyczne (wybór diety np. wegańskiej, wegetariańskiej, bezlaktozowej lub specjalistycznej). Osoba towarzysząca także otrzymuje posiłki podczas pobytu, zgodnie z preferencjami dietetycznymi.

• Na ten moment (z uwagi na sytuację epidemiologiczną) nie ma możliwości odwiedzin przez osoby z zewnątrz.

• Na oddziale dostępne są laktatory do wypożyczenia w trakcie pobytu. Marki laktatorów to Medela oraz Chicco. Oprócz tego położne udostępniają nakładki do karmienia piersią, w różnych rozmiarach.

• Noworodki otrzymują mleko marek Bebilon HA, NAN, HIPP, HUMANA. Jeżeli pacjentka nie chce karmić piersią i preferuje jakiś rodzaj mleka, personel wychodzi naprzeciw i podawane jest mleko na życzenie pacjentki.

poród w medicover
źródło: materiały prasowe

INNE

• Jeśli zachodzi potrzeba hospitalizacji pacjentki lub noworodka w szpitalu o wyższym stopniu referencyjności odpowiednio lekarz ginekolog lub lekarz neonatolog ustala ze szpitalem przyjęcie pacjentki oraz transport. Ze szpitalem do którego ma zostać przewieziony pacjent ustalana jest także forma transportu. Jeśli będzie to transport karetką Medicover jest on dodatkowo płatny

• Jeżeli pobyt pacjentki oraz partnera w pokoju rodzinnym przedłuża się, wówczas każda dodatkowa doba to koszt 2900 zł.

• Szpital w 2022 r. zajął I miejsce w rankingu prowadzonym przez Fundację Rodzić po Ludzku.

• Szpital deklaruje przyjmowanie porodów pacjentek w ciąży bliźniaczej.

• W porodzie może uczestniczyć jedna osoba towarzysząca.

39,6% – tyle wyniósł odsetek nacięć krocza dla porodów siłami natury za 2022 r.

• Szpital posiada certyfikat „Szpital bez bólu” przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu przy współpracy z: Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym. Przyznawany jest on placówkom, które spełnią określone kryteria jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego i bólu przewlekłego.

• Porodówka Medicover posiada swój profil na Instagramie, na którym możecie poznać kulisy tego miejsca.


Tak się składa, że ja również rodziłam w Medicover. Moją opinię na ten temat znajdziesz tutaj, zaś opinie moich czytelniczek o szpitalu Medicover

Podobne wpisy

Ostatnio dodane