Jak wygląda poród w Szpitalu Bielańskim? Miałam okazję odwiedzić kolejną już porodówkę o 3. stopniu referencyjności w Warszawie. Placówka zlokalizowana przy ul. Cegłowskiej 80 liczy już sobie ponad 60 lat. Oto, co powinnyście wiedzieć o warunkach na tamtejszym bloku porodowym.
O PORODÓWCE
Klinika Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego pozostaje wiodącym w kraju ośrodkiem diagnostyki i terapii prenatalnej, szczególnie terapii wewnątrzmacicznej w ciążach mnogich oraz w przypadku leczenia wad płodu. Klinika prowadzi pacjentki cierpiące na różnorodne schorzenia przewlekłe, wymagające kompleksowej wielospecjalistycznej opieki lekarskiej, oraz specjalizuje się w opiece nad ciężarnymi z nadciśnieniem tętniczym i hipotrofią płodu.
Klinika posiada III stopień referencyjności, czyli najwyższy pod względem kompetencji, sprzętu i umiejętności personelu lekarsko-pielęgniarskiego, w leczeniu i opiece najbardziej chorych noworodków, w tym noworodków skrajnie niedojrzałych, z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała oraz wadami wrodzonymi.
Szpital Bielański – poród
· Poród drogami natury odbywa się w jednoosobowej sali porodowej, w której osoba towarzysząca rodzącej może przebywać z nią cały czas od momentu przyjęcia pacjentki do sali porodowej. W przypadku cięć cesarskich osoba towarzysząca oczekuje na korytarzu, a potem już towarzyszy mamie na sali pooperacyjnej.
· Po porodzie fizjologicznym pacjentka przebywa w sali porodowej jeszcze przez ok. 2 godziny po porodzie. Przez cały ten czas może być z nią osoba towarzysząca i mogą wspólnie kangurować noworodka. Analogiczna sytuacja ma się w przypadku cięcia cesarskiego – również możliwe jest kangurowanie przez partnera na sali pooperacyjnej.
· Podczas porodu pacjentka szpitala może korzystać z prysznica, piłki, drabinek, worka sako, szala rebozo; może przybierać pozycje wertykalne, stosować techniki oddechowe. Na życzenie dostępne są również farmakoterapia oraz znieczulenie zewnątrzooponowe.
· Na każdej sali dostępne jest mobilne KTG, dzięki czemu pacjentki mogą przybierać aktywne pozycje porodowe, również podczas imersji wodnej.
· Szpital deklaruje prowadzenie aktywnego porodu siłami natury, wspierając wybór dogodnej dla rodzącej pozycji ciała.
· Pacjentki również mogą jeść i pić podczas porodu.
· Kwalifikacja do planowych cięć cesarskich odbywa się w Punkcie Konsultacyjnym Poradni Przyszpitalnej we wtorki i czwartki w godzinach 13-14. Na kwalifikację zgłaszają się pacjentki, którym lekarz wystawił skierowanie do szpitala na zakończenie ciąży cięciem cesarskim, niezależnie od tygodnia ciąży.
· W przypadku zgłoszenia na KTG, powinno odbyć się to w terminie porodu chyba, że lekarz prowadzący ciążę zdecyduje inaczej. KTG w terminie porodu wykonywane jest w Izbie Przyjęć, a pozostałe ze wskazań medycznych wykonywane są w poradni przyszpitalnej w gabinecie KTG.
PO PORODZIE
Do dyspozycji pacjentek pozostaje doradca laktacyjny, psycholog oraz neurologopeda.
INFRASTRUKTURA
· Na bloku porodowym dostępne są cztery jednoosobowe sale porodowe, wyposażone w odrębne łazienki z prysznicami, a także piłki, worki sako, szale rebozo i drabinki.
· Na oddziale położniczym jest 8 sal poporodowych dla pacjentek. Wszystkie wyposażone są w węzły sanitarne oraz stanowiska do higieny i pielęgnacji noworodka.
· Szpital zapewnia strój do porodu, podkłady jednorazowe, koszule flizelinowe, a także środki do higieny intymnej.
WARUNKI POBYTU
· Na oddziale położniczym do dyspozycji pacjentek są mikrofalówka, lodówka oraz czajniki.
· Możliwy jest wybór diety: bezglutenowej, bezmlecznej, bezmięsnej, cukrzycowej, wegetariańskiej, wegańskiej i lekkostrawnej.
· Godziny posiłków dla położnic to:
8:00 – śniadanie,
9:00 – drugie śniadanie,
12:00 – obiad,
16:00 – podwieczorek,
18:00 – kolacja
· Możliwe jest wypożyczenie laktatora w czasie trwania hospitalizacji. Do dyspozycji są laktatory Medela Symphony.
· Oddział dysponuje różnymi rodzajami mleka modyfikowanego: przeznaczonego do karmienia wcześniaków (Nenatal, PreNAN), dla specjalnych potrzeb żywieniowych (Bebilon HA, Bebilon Pepti, Bebilon Pepti MCT, NAN HA), a także mleka podstawowe (Bebilon, NAN, Hipp).
· Szpital prowadzi politykę rooming-in oraz promowania karmienia piersią. Dokarmianie mieszankami stosowane jest po uzgodnieniu z lekarzem neonatologiem. W trakcie hospitalizacji noworodkom podawane jest szpitalne mleko modyfikowane.
INNE
· W 2023 r. odsetek nacięć krocza wyniósł 10%.
· Przy porodzie siłami natury może uczestniczyć równocześnie partner i doula.
· Przy szpitalu funkcjonuje Szkoła Rodzenia finansowana ze środków budżetowych m.st. Warszawy. Dodatkowe informacje u oraz zapisy w godzinach 9:00 – 16:00 u Pani Kariny Strusińskiej pod numerem tel. 508-858-043.
· W Bloku Porodowym regularnie wykonywane są obroty zewnętrzne płodu, pacjentki z położeniem miednicowym/poprzecznym płodu mogą zgłosić się do Ginekologicznej Izby Przyjęć w okolicach 36 tygodnia ciąży na dalszą kwalifikację.
· Możliwe jest wykupienie usługi indywidualnej położnej przy porodzie, koszt to 2500 zł. Położną świadczącą usługi jest Alicja Truszkowska, nr tel. 663 961 304.
· Parking na terenie szpitala jest płatny, przy wjeździe należy pobrać bilecik. W automatach można płacić kartą.
Jeśli interesują Cię opinie moich czytelniczek o tym szpitalu, sprawdź moją podstronę, którą stworzyłam do zbierania opinii o warszawskich porodówkach.
W przygotowaniu materiału wziął udział personel bloku porodowego Szpitala Bielańskiego: doktor Robert Jędra oraz położne: Alicja Truszkowska oraz Sylwia Czarnomska.
[Ostatnia aktualizacja artykułu: 19.08.2024 r.]
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi treściami, zachęcam Cię do zaobserwowania mnie na Instagramie: